Magazin

Carib korsanları: Yamyam değiliz

Carib korsanları: Yamyam değiliz

Carib yerlilerini vahşi yamyamlar olarak gösteren 'Karayip Korsanları 2'nin senaryosunun değişmesini isteyen kabile şefi, atalarının yamyam olmadığını söyledi.

Ünlü oyuncu Johnny Depp'in başrolünü oynadığı 'Karayip Korsanları' filminin ikincisini çekmeye hazırlanan film şirketi Disney'e, Karayip yerlilerinden uyarı geldi. İkinci filmde Carib yerlilerini vahşi yamyamlar olarak gösteren senaryonun değişmesini isteyen Carib kabilesi şefi, atalarının yamyam olmadığını söyledi.

Disney susuyor
Depp'in korsan Jack Sparrow'u, Rolling Stone grubundan Keith Richards'ın konuk oyuncu olarak babasını canlandıracağı ikinci bölümde Karayip yerlileri acımasız yamyamlar olarak gösteriliyor. Karayipler'de kalan 3 bin kişilik son kabilenin şefi Charles Williams, Disney yetkilileriyle yaptığı toplantıda "Atalarımız Avrupalı işgalcilere karşı durdukları için yamyam ya da vahşi olarak yaftalandılar. Bu yanlış inanış filmlerle desteklenmemeli" dedi. Disney ise açıklama yapmadı.

Soykırıma uğradılar
Tarihçilere göre Karayip yerlileri vahşi olmaktan öte, anolarıyla denizlere açılan ve korsanlık da yapan usta denizcilerdi. Birçoğu 17. yüzyılda Britanya'nın kolonileştirme çabaları sırasında öldürüldü.
(Radikal)
Yayın tarihi: 16.02.2005
517
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.