Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Caretta'lara 'big brother' izlemesi

Caretta'lara 'big brother' izlemesi

Antalya'da bu yıl ilk kez düzenlenecek 'Uluslararası Deniz Kaplumbağaları Festivali'nde 15 kaplumbağaya çip takılarak denize bırakılacak. Böylece Türksat tarafından uydudan izlenecek Caretta Caretta'larla ilgili araştırma yapılacak.

Akdeniz sahillerinin soyu tükenmekte olan Caretta Caretta'ların korunması amacıyla bu yıl ilk defa 'Uluslararası Deniz Kaplumbağaları Festivali' düzenlenecek ve 15 kaplumbağaya çip takılarak uydu aracılığıyla takip edilecek. Festivalin ilk günü Antalya Belek şehir merkezi Şelaleli parkta kaplumbağalarla ilgili 100 civarında fotoğraftan oluşan sergi açılışı ile başlayacak ve 'Yüz Milyon Yıllık Aşka Davet' sempozyumu ile devam edecek.

Festivalin 2'nci günü gündoğumuyla 15 Caretta Caretta'ya uydu izleme çipleri takılarak denize bırakılacak. Kaplumbağalar, Türksat tarafından uydudan izlenecek ve elde edilen veriler bilim adamları tarafından değerlendirilecek. Dişi deniz kaplumbağaları yaklaşık 1 yıl boyunca isteyen herkes tarafından www.seaturtle.org adresinden takip edilebilecek.

Festivalle Türkiye'nin deniz kaplumbağalarını koruması konusundaki duyarlılığını arttırmanın yanısıra Belek turizm bölgesinin uluslararası tanıtımının da yapılması hedefleniyor.

Kaplumbağaların bağımsızlık günü
ABD'nin 4 Temmuz bağımsızlık günü Hawaii'de 'kaplumbağaların bağımsızlık' günü olarak da kutlandı. Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan 7 yeşil deniz kaplumbağası, Mauna Lani sahilinden okyanusa salıverildi. Kaplumbağaların okyanusla buluştuğu bu mutlu etkinliğe yaklaşık 800 kişi katıldı. Yeşil deniz kaplumbağaları, alkışlar arasında okyanus dalgaları arasında yüzmeye başladı.
(Hürriyet)
516
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.