Magazin

Çantasız eğitim yaygınlaşacak

Çantasız eğitim yaygınlaşacak

Yurtdışındaki okulların çoğunda sırt çantası kullanılmıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye'de bazı özel okullarda da başlanan 'çantasız eğitim' uygulamasının ilköğretim okullarında yaygınlaştırılmasına karar verdi.

Öğrencilerin taşıdığı sırt çantalarının bedensel sorunlara yol açması yıllardır tartışılıyor. 1995'te bunu göz önüne alan dönemin Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz, "Çantasız eğitim" projesi başlattı. Pilot okulların bazıları çeşitli olanaksızlıklar nedeniyle uygulamayı sona erdirmek zorunda kalırken, devam eden okullar örnek bir model sergiliyor. İstanbul'da çantasız eğitim 48 okulda uygulanıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı yeni aldığı kararla Başkent`teki ilköğretim okullarının 1. sınıflarında "Çantasız eğitim" uygulamasının yaygınlaştırılacağını açıkladı. Ankara Milli Eğitim Müdür Vekili Onur Kaya, "Özellikle normal öğretim yapan ilköğretim okullarında çantasız eğitim uygulamasını yaygınlaştıracağız" dedi.

Okula yeni başlayan çocukların ağır çanta taşıdıklarını, bunun hem fiziksel, hem de ileride eğitim yaşamları açısından sorunlara neden olduğunu anlatan Kaya, şöyle konuştu:

"Çantasız eğitim uygulamasını yaygınlaştırma kararı almamızın nedeni şu: Özellikle ilköğretim 1. sınıf öğrencileri, yaşlarına göre ağır çanta taşıyor. Ağır çantalar çocukların hem fiziksel gelişimlerini engelliyor hem de oyun oynamak yerine ders çalışıyorlar. Çocuk okulda 6 saat ders görüyor, o ağır çantayla eve gidip ders çalışıyor. Veliler de çocuklarını evde ders çalışmaları için zorluyor. Üstelik çocuklarına yardım ederken yanlışlık yapıyorlar. Çocuğa okulda farklı bir yöntemle, cümle okuma yöntemiyle okuma-yazma öğretiliyor. Veliler ise çocuklarının hemen okuma-yazma öğrenmesini istiyor. Evde çocuğuna yardımcı olmak isteyen veli, harf ya da hece yöntemi uyguluyor. Bu, yanlış bir yöntemdir. Evdeki yöntemle okuldaki yöntem çelişiyor. Çocuk çantasını okulda bıraksın, evinde oyun oynasın, ertesi gün enerji dolu bir şekilde okula gelsin."

Kaya, bu konuda öğretmenler aracılığıyla velileri ikna etmeye çalışacaklarını ifade etti. Başkent`teki 57 ilköğretim okulunun 1. sınıflarında halen çantasız eğitim uygulamasının devam ettiğini belirten Kaya, toplam 866 ilköğretim okulu bulunduğunu kaydetti.

İlköğretim okullarının yarıya yakınında ikili öğretim yapıldığını anlatan Kaya, çantasız eğitim uygulamasını, daha kolay olacağı için özellikle ikili öğretim yapılmayan okullarda yaygınlaştırmayı planladıklarını bildirdi.
Yayın tarihi: 22.10.2002
322
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.