Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Cannes Film Festivali başladı

Cannes Film Festivali başladı

Bu yıl 56. kez düzenlenen Cannes Film Festivali, ''Fanfan La Tulipe'' isimli filmin gösterimiyle bu akşam başladı.

Bu yıl geçen iki yılın aksine Holywood yapımlarının festivaldeki ağırlığının azalmasına rağmen, Amerikan sinemasının ünlüleri yine festivalde olacak. Festivale katılması beklenen Amerikalı ünlüler arasında Arnold Schwarzenegger, Clint Eastwood, Tim Robbins, Emily Watson, Geoffrey Rush, Helen Mirren, Joan Allen ve James Cameron ve jüri üyeleri Meg Ryan ve Steven Soderbergh bulunuyor.

"Saatler" filmi ile bu yıl Oscar'da en iyi oyuncu ödülünü alan Nicole Kidman bu yıl Cannes'da Lars von Trier'nin yönettiği Dogville filmi ile yarışacak. Festivalin yarışma bölümünde ABD'den üç film bulunuyor. Eastwood'un yönettiği Tim Robins, Sean Peen ve Matrix'in yıldızlarından Laurence Fishburne'un oyuncu olduğu Mystic River, Gus Van Sant'ın yeni oyuncularla çektiği bir lisede geçen Elephant ve Vincent Gallo'nun The Brown Bunny fimleri yarışmalı bölüme katılacak.

"UZAK" YARIŞMALI BÖLÜMDE
Yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın çektiği ''Uzak'' filmi de, festivalde yarışacak 15 film arasında yer alıyor. Festival, "Modern Times" isimli filmin gösterimi ve ödül töreniyle sona erecek. Festival'de uzun metrajlı filmlerin jüri başkanlığını Fransız yönetmen Aishwarya Rai yaparken, kısa metrajlı filmlerin jüri başkanlığını yönetmen Emir Kusturica üstlenecek. Cannes Film Festivali'ni, geçen yıl Roman Polansky'nin "Piyano" filmi kazanmıştı.
(AA)
Yayın tarihi: 14.05.2003
470
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.