Magazin

Canlı yayında roman yazacaklar

Canlı yayında roman yazacaklar

New York'ta bir depoda, izleyicilerin kendilerini görebileceği küçük evlere kapanan 3 yazar, 1 ayda birer roman yazacak.

Flux Factory sanat topluluğunun yürüttüğü 'Roman: Yaşayan Enstelasyon' adlı proje kapsamında, New York'ta bir depo, 3 yazarın 30 gün yaşayacağı ve izlenebileceği bir galeriye dönüştürüldü. Galeride, yazarların yaşayacağı ve yazacağı 3 küçük stüdyo ev oluşturulduğu, yazarların galerinin dışına çıkmayacağı, ancak her gün 90 dakika evlerinden çıkarak "ortalıkta gezme" hakları olduğu belirtildi.

'Zor olmayacak'
İzleyiciler önünde roman yazmayı kabul eden Grant Bailie, bu deneyimin kendisi için zor olmayacağını, işinin ve aile yaşamının zorunluluklarından uzakta, günde 10 sayfa yazmayı umduğunu söyledi. İnternet'te yayımlanan ilana başvuran ve basılmış kitapları olan 200 yazar arasından seçilen ikinci yazar Ranbir Sidhu, bu ortamda "şaşırtıcı biçimde kolayca" romanını yazmaya başladığını kaydetti.

Mahremiyet yoksunluğu sıkıntılı
Kadın yazar Laurie Stone ise, mahremiyet yoksunluğu yüzünden biraz sıkıntılı olduğunu söylese de, romanını bu ortamda da yazabileceğini belirtti.

Eleştiriler var
New York Times yorumcularının, "yazmayı değersizleştiren" etkinlik olarak nitelediği projenin yaratıcılarından Morgan Meis, projenin dikkat çekmeyi amaçlayan bir boyutu olduğunu kabul etti. Televizyonlarda yayınlanan "gerçek zamanlı şovları" taklit ettiği suçlamasına karşılık Meis, bunun yazma eylemini performansa çeviren ciddi bir proje olduğunu, proje sonunda nitelikli romanlar üretileceğini söyledi.

Meis, "Eğer bu bir (reality şov) olsaydı, yazarlara kavga etmeleri, tartışmaları ve birbirleriyle sevişmeleri için baskı yapmamız gerekirdi" dedi.

Dört hafta sürecek proje kapsamında, yazarların yazdığı bölümlerincumartesi günleri izleyicilere okunacağı, galerinin haftanın 5 günü ziyaretçilere açık olacağı kaydedildi.
Yayın tarihi: 13.05.2005
318
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.