Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Canavarım benim

Canavarım benim

Biz, çocuklar canavarlardan korkar diye bilirdik. Meğerse onlar da çocuklardan korkarmış! Bu senenin en iyi çizgi filmlerinden biri olan Monster Inc. (Sevimli Canavarlar) filminde, küçük bir kızın yanlışlıkla canavarların kentine girişi ve oradaki maceraları anlatılıyor.

Monstropolis, adı üstünde canavarların yaşadığı kent. Bu kent için gereken enerjinin kaynağı, onlardan korkan çocukların çığlıklarından elde ediliyor.

Kentin en büyük çığlık üretim fabrikası Monsters Inc. ekibinde çalışan en seçkin canavarlar, her gece insanların dünyasına geçip çocukları korkutarak çığlık toplamakla görevliler.

Ama bu canavarlar bizim bildiklerimizden değil. Onlar çocuklardan korkuyor! Bir gün, unutulan açık bir kapıdan Boo adlı küçük bir kız canavarların kentine giriyor ve iş karışıyor...

En İyi Özgün Şarkı dalında bir Oscar'ı bulunan Sevimli Canavarlar'da teknolojik yenilikler var. Örneğin kürk ve saç teli gerçekçi biçimde yansıtılıyor.

Seyirciler bunu, filmin dev canavarı Sulley'nin yaklaşık 3 milyon kıldan oluşan kıllı vücudunda ve küçük kız Boo'nun atkuyruğunda görebilecek. Ayrıca Boo'nun tişörtündeki kıvrımlar da vücut hareketleriyle uyumlu bir biçimde hareket ediyor.

Sevimli Canavarlar dergisi

Tüm Walt Disney ürünlerinin tek lisanslı yayımcısı olan Doğan Egmont Yayıncılık Disney'in son filmi Sevimli Canavarlar'ın dergisini ve çeşitli kitaplarını hazırladı.

Sevimli Canavarlar'ın mini, maksi ve lüks baskılı klasik öykü kitaplarının yanısıra oyun ve boyama kitapları da var.

5-8 yaş grubuna hitap eden, 3 maksi kitabın her birinde filmin ayrı bir bölümü anlatılıyor. Okumaya yeni başlayanlar için hazırlanan bu kitaplar büyük resimleriyle tam çocuklara göre.

7-11 yaşındaki çocuklar için filmden sahnelerin yer aldığı 80 sayfalık öykü kitabı hazırlanmış. Siyah beyaz kitapları sevenler de 80 sayfalık Çığlık Takımı adlı öykü kitabını tercih edebilir.

Henüz okuma yazma bilmeyenler de unutulmamış. Onlar için 24 sayfalık bir boyama ve oyun kitabı var.

Sevimli Canavarlar'ın bir de dergisi çıktı. Bu rengarenk dergide bulmacalar, çocukların arkadaşlarıyla birlikte ya da tek başına oynayabileceği oyunlar, eğlenceli testler, fıkralar ve çizgi öyküler var.

İŞTE CANAVARLAR

Sulley: İrikıyım canavar Sulley karakterinin yaratıcısı John Kahrs onun bir maymun ya da goril olmamasına çalışmış. Nitekim Sulley insanlar gibi dik yürüyor, gorilden çok daha güçlü bir yaratık.

Mike: Filmin tek gözlü enerji kaynağı Mike'ı Andrew Gordon yaratmış ve onun ‘‘New York’’ stili bir karakter olmasına dikkat etmiş.

Boo: Küçük kız Boo'yu yaratan Dave DeVan çocuklar üzerinde yaptığı gözlemlerden büyük ölçüde yararlanmış.

Randall Boggs: Sekiz bacağının üzerinde duran ancak bunlardan dördünü kullanan Randall Boggs'un animatörü Glenn McQueen teknik açıdan tüm bacakların birden nasıl hareket edeceğini düşünüp öyle tasarlamış.
Yayın tarihi: 20.04.2002
420
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.