Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

'Canavar'ı bırak sen kefale bak!

'Canavar'ı bırak sen kefale bak!

Van Gölü'nün canavarından sonra, inci kefalleri konuşuluyor. Yumurtlamak için akarsularda akıntıya karşı yüzerek tatlı su arayan balıkların yolculuğu, görenleri hayrete düşürüyor.

Van Gölü'nde yaşayabilen tek balık türü olan inci kefalleri, her yıl 15 Nisan-30 Haziran tarihleri inanılmaz bir yolculuğa çıkıyor. Yumurtalarını bırakmak için tatlı su arayan ve bu uğurda Van Gölü'ne dökülen akarsularda akıntıya karşı yüzen on binlerce balığın yolculuğu, bazen 20 kilometre sürüyor. Bu manzara, yerli ve yabancı turistlerin de hayli ilgisini çekiyor.

İhtiyaç molası
Genellikle Van Gölü'ne 15 kilometre uzaklıktaki Muradiye şelalesine doğru ilereyen on binlerce balık, suyun durgun olduğu noktalarda kısa molalar verip dinlenmeyi de ihmal etmiyor. Bu sırada kefallerin yolculuğuna, göç zamanını çok iyi bilen martılar eşlik ediyor! Toplu halde suya dalan martılar, balıkları yakalamaya çalışıyor.

BM'den destek var
Fakat Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nden Doç. Dr. Mustafa Sarı, "Asıl tehlike martılar değil, bilinçsiz avlanarak inci kefalinin neslini tehlikeye atan balıkçılar" diyor. Kurduğu Doğa Gözcüleri Derneği aracılığıyla bir proje hazırlayıp, Birleşmiş Milletler'e gönderen Sarı, uyarıyor: "Doğayı korumak, insanı korumaktır."
389
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.