Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Canavara bayram yaptırmayın!

Canavara bayram yaptırmayın!

Bayramda trafik kazalarının 2.3 kat ,ölü sayısının ise diğer günlere oranla 2.6 kat arttığına dikkati çeken yetkililer, bayram öncesi sürücüleri aşırı hız yapmamaları, trafik kurallarına uymaları konusunda uyardılar.

Selçuk Üniverisitesi Kazaları Araştırma, Öneleme ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ömer Halis Tombaklar, Türkiye`de bir bayram tatili boyunca ölen kişi sayısının, Danimarka, Finlandiya ve İsrail`in 6 aylık, Avusturya ve Hollanda`nın 4 aylık ölü sayısına eşit olduğunu kaydetti. Türkiye`de gerek yolların teknik yetersizliği gerekse sürücü hataları nedeniyle dünya ortalamasının üstünde kaza meydana geldiğini belirten Tombaklar, "Trafik kazaları ülke ekonomimize 2001 yılında 12 katrilyon lira zarar verdi. 2002 yılında ise bu rakamın 18 katrilyon liranın üzerinde olacağı tahmin edilmektedir" dedi.

"ÖLMEYELİM, ÖLDÜRMEYELİM"
Trafik kazalarının özellikle bayramlarda önemli ölçüde arttığını vurgulayan Tombaklar, şunları söyledi:
"Bayramlarda, yılın diğer günlerine oranla trafik kazaları 2.3 kat, ölü sayısı ise 2.6 kat artmaktadır. İstatistikler, bayramlarda en fazla kazaların ilk gün meydana geldiği görülmektedir. Bayramda yolculuk yapacak vatandaşlarımızın çok dikkatli olmaları gerekiyor. Bayramınızı kabusa çevirmek istemiyorsanız kesinlikle aşırı hız yapmayın. Amacın bir yere erken gitmek değil, güvenli gitmek olduğunu düşünerek bu güzel günlerde ölmeyelim, öldürmeyelim."

Trafik kurallarının uzun araştırma ve incelemelerin sonucu olduğuna dikkati çeken Tombaklar, "Yorgun ve uykusuz araç kullanmayın. Dinlenerek en fazla beş saat araç kullanın, sık sık mola verin. Emniyet kemerinin meydana gelebilecek bir kazada ölüm ihtimalini en az yüzde 50 azalttığını unutmayın" diye konuştu.

Bayramda yola çıkacak sürücülerden araçlarının kışlık bakımlarını mutlaka yaptırmalarını isteyen Tombaklar, en fazla kazaların meydana geldiği yerler olan ve kara noktalar olarak bilinen tepe üstleri, akaryakıt istasyonu önleri ve hemzemin kavşaklara çok dikkat edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 29.11.2002
319
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.