Magazin

Çalışma yaşamında ayrımcılık artıyor

Çalışma yaşamında ayrımcılık artıyor

Çalışma yaşamında, AIDS'li kişilere, kadınlara, dini inanışa, özürlülere ve yaşa yönelik ayrımcılığın giderek arttığı bildirimdi.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) çalışma yaşamında ayrımcılıkla ilgili ilk küresel raporunu açıkladı. Ayrımcılığın işyeri bazında hala yaygın bir sorun olduğu belirtilen raporda, ayrımcılığın daha yakınlarda ortaya çıkan temelleri arasında HIV/AIDS, özürlülük, yaş ve cinsel tercihlerin de yeraldığı ve bu durumun endişe yarattığı belirtildi.

KADINLAR ÜZERİNDE CAMDAN SINIR
Çalışma yaşamında ayrımcılığın ne kendiliğinden sona erebileceği ne de kendi başına piyasanın bu sorunu çözebileceği belirtilen raporda, bu gün çalışma yaşamında 50 yıl öncesine kıyasla daha fazla rol alsalar bile kadınların düşük becerili işlere sevkedildiği kaydedildi. Kadınların üzerlerinde "camdan bir sınır" olduğu belirtilerek, bu sınırın eğitim düzeyi yüksek ülkelerde bile aşılamadığı, erkeklerle aynı işi yapan kadınların erkeklere göre daha az ücret aldığı kaydedildi.

Ayrımcılığa maruz kalanların genellikle "yoksulun da yoksulu" bir düzeyde olduğu, bunun ayrımcılığa maruz diğer gruplarla kadınlar arasında daha yaygın olduğu belirtildi. Ayrımcılığın yarattığı yoksulluk ağının yanı sıra zorla çalıştırmayı çocuk işçiliği ve toplumsal dışlanmayı da
beraberinde getirdiği tespit edildi.

Raporda, "Ayrımcılığın ortadan kaldırılması, yoksullukla mücadele ve sürdürülebilir
ekonomik kalkınma açısından olmazsa olmaz koşuldur" denildi. Raporda, ayrımcılığın, işe ilk almanının daha erken gelmesi için çalışmalıyız" dedi.
(ANKA)
Yayın tarihi: 12.05.2003
285
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.