Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Çalışan çocuk standartın altında

Çalışan çocuk standartın altında

Kartal'da konfeksiyon, tesviye ve berberlik işkollarında çalışan 15-19 yaş grubundaki 186 çocukla yapılan araştırmada, boy ve ağırlıklarının Dünya Sağlık Örgütü standartlarının altında olduğu anlaşıldı.

Marmara Üniversitesi Sağlık Eğitim Fakültesi Sağlık Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emel Alphan ve araştırma görevlisi Süleyman Avcı tarafından gerçekleştirilen araştırmada, Kartal'da konfeksiyon, tesviye ve berberlik iş kollarında çalışan 15-19 yaş grubundaki 110'u erkek, 76'sı kız toplam 186 çocuğun beslenme alışkanlıkları değerlendirildi. Çocukların boy ve ağırlıkları ölçülerek, Beden Kitle İndeksi (BKİ) değerleri (BKİ= Ağırlığın (kg) boyun (cm) karesine bölümü) hesaplanıp, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) standartları ile karşılaştırıldı.

Araştırmaya katılan çalışan çocukların yüzde 72'sinin günde en az bir öğün atladığı ortaya çıktı. Öğün atlayan çocukların yüzde 46.9'lukoranla en fazla sabah kahvaltısı yapmadığı gözlenirken, yüzde 12.1'inin öğle, yüzde 9.1'inin akşam, yüzde 3.9'unun sabah ve öğle yemediği tespit edildi.

Karbonhidrat ağırlıklı besleniyorlar
Çalışan çocukların genellikle karbonhidrat ağırlıklı beslendiği gözlenirken, yemeklerde en çok çorba, pilav, makarna ve ekmek tükettikleri belirlendi.

Araştırmaya katılan çocuklardan sadece yüzde 6'sının günde 8 saat çalıştığı, yüzde 62'sinin ise 12 saatten fazla çalıştığı görüldü. Bu çocukların çalışma süresinin uzun olması nedeniyle enerji ihtiyacının artmasına karşın, yeterli enerjiyi alamadıkları ortaya çıktı.

WHO standartlarının altındalar
WHO standartlarına göre 15-19 yaşları arasındaki erkek çocukların ortalama boy uzunluğu 172.9, kızların 162.8 santimetre iken, araştırmaya katılan çalışan erkek çocukların ortalama boy uzunluğunun 169.3, kızların 160.8 santimetre olduğu tespit edildi.

Yine WHO standartlarına göre bu çağdaki erkek çocukların ortalama ağırlıkları 62.8, kızların 55.1 kilogram iken, araştırmaya katılan çalışan erkek çocukların ortalama ağırlığı 58.4, kızların 51.6 kilogram olarak belirlendi.
232
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.