Magazin

Çağımızın 'modern' köleleri!

Çağımızın 'modern' köleleri!

Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) tarafından geçen yıl hazırlanan rapora göre dünyada 12 milyondan fazla 'modern köle' bulunuyor.

Fransızlar, kendi ülkelerinde köleliğin kaldırılışının 158. yıldönümünde köle ticaretinin kurbanlarını ilk kez anarken, uluslararası örgütlere göre, 'modern kölelik' küreselleşmenin etkisiyle Avrupa'da da gittikçe yayılıyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) tarafından geçen yıl hazırlanan rapora göre, dünyada 12,3 milyon kişi 'kürek mahkumu' gibi çalıştırılıyor. İLO uzmanlarından Patrick Belser, bu durumu değerlendirirken, 'Bizce bu modern kölelikten başka bir şey değil...' dedi ve 'modern kölelerin' kendilerini çalıştıranlara yılda 32 milyar dolar kazandırdığını söyledi.

Asya'da çok yaygın
Belser'e göre, bu musibet özellikle Asya'da çok yaygın. Asya ülkelerinde 9,5 milyon 'köle' var. Bu sayı, Latin Amerika´da 1,3 milyon, Sahra-altı Afrikasında 660 bin, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da ise 260 bin. Sanayileşmiş ülkelerde 360 bin 'köle' çalıştırıldığını söyleyen İLO uzmanına göre, kalkınma yolundaki ekonomilerde 210 bin 'köle' çalıştırılıyor.

Moder 'kölelerin' yüzede 55 kadın
Belser, 'kölelerin' yaklaşık yüzde 55'ini kadınların, yüzde 40 ila 50'sini de 18 yaşından küçüklerin oluşturduğunu belirtti. Fransa'da kölelik 1848'de kaldırılmıştı. Uluslararası alandaysa kölelik 1926'da uluslararası sözleşmeyle yasaklanmıştı.
Yayın tarihi: 10.05.2006
246
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.