Magazin

Cage'den küçük askerlere yardım!

Cage'den küçük askerlere yardım!

Amerikalı aktör Nicolas Cage, eski çocuk askerlerin yararına bir fon kurulmasına olanak sağlamak amacıyla 2 milyon dolarlık bağışta bulundu.

Fonu yönetecek olan Uluslararası Af Örgütü'nden yapılan açıklamada, Cage'in yaptığı bağışın bu çocukların topluma yeniden kazandırılabilmesi amacıyla rehabilitasyon merkezleri kurulması ve sosyal, psikolojik ve tıbbi hizmetler için kullanılacağı belirtildi.

Af Örgütü Direktörü Larry Cox, Amerikalı oyuncunun çocuk askerlerin yaşadığı korku dolu olaylara ve dünyadaki diğer trajedilere dikkat çekmek ve kamuoyu oluşturmak amacıyla çok önemli bir iş yaptığını belirterek, 'Çabalarını memnuniyetle karşılıyoruz ve cömertliği dolayısıyla kendisine teşekkürlerimizi sunuyoruz' dedi.

ABD'nin New York kentinde dün basına gösterilen kısa fimde, Cage, neden bu bağışı yaptığını şu sözlerle açıklıyor: 'Çocuğunuzun doğumundan önce geçmesi gereken 9 ayı düşünün, ona karşıdan karşıya geçmeyi, geçerken her iki tarafa da bakması gerektiğini ya da okumayı öğretmek için gösterdiğiniz özeni düşünün. Bir de bir savaş ağasının onun ellerine bir silah tutuşturarak, birini öldürmeye zorladığını düşünün.'

Uluslararası Af Örgütü'ne göre, 300 bin çocuk ya da 18 yaşından küçük genç şu anda, bütün kıtalarda 30 ülkede silahlı çatışmalara katılıyor. Bazen bunların en küçüklerinin 7 yaşında olduğuna da dikkat çekiliyor.
Yayın tarihi: 29.06.2006
318
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.