Magazin

Çağdaş doğum kontrolünde geriyiz

Çağdaş doğum kontrolünde geriyiz

9. Avrupa Aile Planlaması Derneği Kongresi, Lütfü Kırdar Kongre Merkezi'nde yapılıyor. Kongrede Türkiye'nin modern doğum kontrol yöntemi kullanımında İran ve Mısır'dan bile geride olduğu vurgulandı.

Avrupa Birliği ülkelerinde modern kullanma yöntemi yüzde 78'e çıkarken Türkiye'de bu oran yüzde 51 olarak saptandı. Mısır'da yüzde 54, İran'da ise yüzde 56 oranında modern doğum kontrol yöntemleri tercih ediliyor.

'Halk bilgilendirilmeli'
9. Avrupa Aile Planlaması Derneği Kongresi'nin Bilimsel Başkanı Prof Dr. Hakan Şatıroğlu, halkın bu konuda bilgilendirilmesine ihtiyaç olduğunu ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın sağlık derslerinde aile planlaması konusuna ağırlık vermesi gerektiğini söyledi.

Kongrede Türkiye'de en çok kullanılan yöntemin yüzde 22 ile spiral olduğu açıklandı. Spirali yüzde 20.4 ile geri çekilme yöntemi, yüzde 16.1 ile kondom ve yüzde 8 ile doğum kontrol hapı izliyor.

Kongrenin basın toplantısında bilim adamları hıristiyanlığın yanı sıra İslamiyet'in de aile planlamasını desteklediğine dikkat çektiler.

6 Mayıs'a kadar sürecek kongreye dünyanın 34 ülkesinden 1800 doğum uzmanı katılıyor.
Yayın tarihi: 04.05.2006
301
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.