Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

By-pass ameliyatı cinsel isteği artırıyor

By-pass ameliyatı cinsel isteği artırıyor

Kalp hastalarını oldukça tedirgin eden by-pas ameliyatının cinsel isteği artırdığı bildiriliyor.

Dünya Vücut Geliştirme Federasyonu'ndan (IFBB) diploma ve çeşitli onur ödüllerine sahip olan Özer Baysaling, "Spor ve Cinsel Performans" adlı kitabında `kalp krizinden sonra cinsel ilişki' konusuna yer verdi. Kalp krizinden sonra cinsel ilişkinin tamamen yasaklanması ya da en aza indirgenmesi gerektiği yönünde görüşler olduğunu belirten Baysaling, bu görüşlerin değiştiğini kaydetti.

Baysaling, cinsel ilişkiden hayat boyu el çekmenin daha zararlı olduğu görüşünü savunurken, doktorların bazı tavsiyelerini şöyle sıraladı:

 • Kalp krizinden sonra ortalama 15-20 gün cinsel ilişkiye ihtiyaten ara verilmelidir.
 • Cinsel ilişki sırasında, kalp atım, nefes alıp verme hızı ve kan basıncı geçici süre artmaktadır. Ancak uzmanlar bu zorlanmayı adeta orta çaplı bir yürüyüşün ya da yavaş olarak iki kat merdiven tırmanmanın getirdiği yükle bir tutmaktadır.
 • Kalp krizi geçirenin cinsel ilişki sırasında korkmaması ve korkuya kapılarak moralinin bozulmaması için, başlarda seyrek ve yavaş yapılması, kalbin sağlığına güven duygusu artıkça yavaş yavaş artırılması gereklidir.
 • Kalbin üzerine binecek yükü azaltmak için tercihen eş veya her zamanki partnerle ilişkiye girilmelidir. Böylece heyecan azalarak, yerini alışkanlığın verdiği rahatlık almaktadır.
 • Uykusuz, yorgun, tok ve alkollü olarak ilişkiye girilmemelidir.
 • Doktor tavsiyesiyle, hafif sportif hareketlere başlandıktan sonra kalp, solunum ve damar sisteminde meydana gelecek yararlı değişmeler neticesi, kalp cinsel birleşme yükünü daha rahat taşıyacaktır."
  (ANKA)
 • 452
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.