Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Buzullarda kestirme yol

Buzullarda kestirme yol

Kuzey Buz Denizi'ndeki buzulların bir kısmının erimesi, Atlantik ve Pasifik okyanusları arasında geçit açılması bekleniyor. Japonya-Avrupa deniz yolculuğu 15 gün kısalacak.

Küresel ısınmanın etkisiyle incelen Kuzey Kutbu buzulları, deniz ulaşımının coğrafyasını değiştirebilir. BM'nin araştırmalarına göre 2080 yılında, Kuzey Buz Denizi'ndeki buzulların büyük kısmının erimesiyle, Atlantik ve Pasifik okyanusları arasında bir kestirme geçit açılması bekleniyor.

Deniz ulaşımının tarihi boyunca buzullarla kapalı kalmış bu geçit, Panama ve Süveyş kanallarına bir alternatif oluşturarak mesafe ve zamandan tasarruf sağlayabilir. Bu sayede Japonya'dan Avrupa'ya deniz yolculuğu, özellikle yazın en azından 10-15 gün kısalabilir, yani yolu yaklaşık 7 bin 400 kilometre azaltabilir. Hatta, yılda bir-iki kez buz kırıcılar eşliğinde Avrupa-Japonya arası gemi yolculukları düzenleyen Rus Murmansk Gemicilik Şirketi yöneticisi Alexander Medvedev, Rusya'nın yüklü bir yatırım yapması halinde rotanın tüm yıl açık kalabileceğini söylüyor.

Ancak bu kestirme rotanın bazı olumsuz getirileri de var. Yolcu gemilerinin buza dayanıklı dış yüzey donanımı ve buz kırıcılara ihtiyaçları olacak. Böylelikle düşük fiyatlı uzun yolculuklara karşı, kısa süren ancak pahalı yolculuk seçeneği oluşacak. Ayrıca çevreciler bölgedeki yerlilerin ve doğal kaynakların korunmasını istiyor. Kuzey Buz Denizi çevresinde yaklaşık dört milyon insan yaşıyor. Araştırmaya göre bölgedeki buzullar 1970'lerden beri yüzde 3 oranında eridi ve hava sıcaklığı son yüzyılda 5 derece arttı.

(Radikal)
489
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.