Magazin

Buzul suyundan bira

Buzul suyundan bira

Kuzey Kutbu'ndaki Grönland adasında bir bira üretimhanesi buzullardan eriyen suların kullanıldığı bira üretti.

Üretimhanenin iddiasına göre buzulların suyu en az 2 bin yaşında, ayrıca mineral ya da kirli madde içermiyor. Açk ve koyu renklerde İngiliz birası tarzında üretilen 66 bin litrelik ilk teslimat, Danimarka'da satışa sunulmak üzere yola çıkarıldı bile.

Üretilen bira, öncelikle şişelenmek üzere Almanya'nın kuzey sahiline naklediliyor.

Danimarka'dan yarı özerk bir ülke olan Grönland'da üretilen bu bira, yüzde 5,5 alkol içeriyor. Yarım litrelik şişenin satış fiyatı ise beş euro yani yaklaşık 10 milyon YTL olarak belirlendi.

Üretimhane, Kuzey Kutup bölgesinin 600 kilometre kadar güneyinde kurulu ve ilk yerli bira üretimhanesi olma özelliği taşıyor.

Yılda 400 bin litre kapasitesiyle üretimhanenin hedefi Danimarka pazarının dışına çıkabilmek. Üretimhanenin sahibi Steen Outsen, Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya'da talep geldiğini, Almanya pazarına da altı ay içinde girmeyi düşündüklerini belirtti.

Resmi tanıtımı Pazartesi günü Kopenhag'da yapılan biranın buzul suyu kullanıldığından, diğer biralara nazaran daha yumuşak ve temiz bir lezzeti olduğu söyleniyor.

Dev Grönland adası, 844 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor, adanın yüzde 85'i, 4 bin metre kalınlıkla buzla örtülü.
(BBC TÜRKÇE)
Yayın tarihi: 02.08.2006
417
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.