Magazin

Buzda yürüme sanatı

Buzda yürüme sanatı

Soğuyan hava ve özellikle sabahları karşılaşılan don, insanları hiç beklemedikleri durumlarla karşı karşıya getirebilir. Uzmanlar, kaygan zeminde düşmemek için iki ayağın yere dengeli basılmasını ve hızlı yürünmemesini salık veriyor.

Konya Numune Hastanesi'nde görevli Ortopedi Uzmanı Dr. Oğuz Taşbadem, ülkeyi etkisine alan soğuk hava ve kar yağışı nedeniyle vatandaşların düşüp yaralanma riskiyle karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Karın eridikten sonra buz tutmasıyla söz konusu riskin daha da arttığını belirten Taşbadem, son günlerde hastanelerin acil servislerine kayıp düşme sonucu gelen vakaların sayısında ciddi artış görüldüğünü kaydetti. Buzda kayıp düşmemek için öncelikle risklerin azaltılması gerektiğini vurgulayan Taşbadem, şunları kaydetti:

Kısa adımlar, kauçuk tabanlar
"Kösele tabanlı ayakkabılar yerine plastik ve kauçuk tabanlılar tercih edilmelidir. Yürüyüş şekli ve hızı da çok önemlidir. Kaygan zeminde düşmemek için iki ayağın da yere dengeli basması gerekir. Her iki ayağa da eşit güç verilmez, uzun ve dengesiz adımlar atılırsa kişi daha kolay düşebilir. Bu havalarda dışarı çıkmak zorunda olan çocuklar ve yaşlılar, diğer yaş gruplarına göre daha büyük bir risk taşımaktadır. Bu tür durumların yol açtığı kalça ve bel kırılmaları özellikle yaşlılar için ölümcül olabilir."

Elini cebinden çıkar!
Yürürken ellerin cepte olmaması gerektiğini özellikle vurgulayan Taşbadem, "Eli cebinde yürüyen bir kişi yere düşerken dengesini sağlayamayacağından daha tehlikeli kırıklar ortaya çıkabilir. Düşmelerde el ve kolla denge sağlamak yaralanma riskini azaltır. Ayrıca özellikle yaşlılar zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamalıdır" diye konuştu.
Yayın tarihi: 07.01.2004
388
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.