Magazin

Buz gibi bir hafta bizi bekliyor

Buz gibi bir hafta bizi bekliyor

Önümüzdeki hafta soğuk ve yağışlı bir hava dalgası tüm yurdu etkisi altına alacak. Özellikle don olaylarına karşı tedbirli olun.

Prof. Dr. Cemal Saydam
Milliyet Cumartesi


Önümüzdeki haftaya imzasını atacak tek olay kutuplardan jet akımlarla bize gelen, Rusya ve Ukrayna üzerinden Karadeniz'e, oradan da Anadolu'ya uzanan soğuk hava akımı. Tüm hafta boyunca etkili olacak bu sistemin sonucunda geceleri daha soğuk, gündüzleri ise sis müsaade ederse güneşin etkisiyle daha ılıman bir hava bizi bekliyor.

Hafta sonu İzmir-Konya-Adana hattı güneyinde mevsim koşullarına göre ılıman, bu hattın dışında kalan yerlerde ise soğuk başlayacak. Yağış sadece Karadeniz sahil kesimlerinde ve yüksek dağlarda izlenecek. Ancak günün ilerleyen saatlerinde Güney bölgelerimizde, özellikle Batı Akdeniz'de etkili yağış bekleniyor. Yağışlı havanın hızla doğuya hareket edip akşam saatlerinde Güneydoğu Anadolu bölgesini de etkileyeceği tahmin ediliyor. Yağışın ardından cumartesiyi pazara bağlayan gece don hadisesi bekleniyor. Lütfen dikkatli olun, bu ihmal edilecek bir soğuk hava dalgası değil.

12 Aralık Pazar günü Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun güneyi haricinde, eğer sis izin verirse, tüm yurtta havaların güneşli ancak soğuk geçmesi öngörülüyor. Gece Akdeniz sahili de dahil olmak üzere tüm yurtta don bekleniyor.

13 Aralık haftasına da Ege ve Batı Akdeniz dışında yine soğuk bir havada başlayacağız. Orta ve Doğu Karadeniz bölgesi ise kar yağışlı olacak. Akşam yağışların kar şeklinde tüm Karadeniz'i etkisi altına alması bekleniyor. Doğu Anadolu'da ise hava elbette çok daha soğuk olacak.

14 Aralık Salı günü, bu kadar soğuk yetmezmiş gibi kutuplardan kopan yeni bir soğuk hava kütlesinin Karadeniz'e ulaşmasını ve bu nedenle yurdun kuzeyinde etkili soğukların hissedilmesini izleyeceğiz. Bu soğuklar Karadeniz sahil kesiminde havadaki nemin buz şeklinde yere inmesine, gece donmasına ve yolların da kayganlaşmasına neden olacak. Akdeniz kuşağı bugün biraz rahatlamış olsa da yarın için ciddi hazırlık yapmak durumunda.

Perşembe: Kışın ilk en soğuk günü
15 Aralık Çarşamba , Trakya, Marmara'nın kuzeyi ve Karadeniz sahil kesimi için senenin ilk hatırı sayılır soğuk günü. Ama hemen şikayet etmeyin, "Donduk hocam" demeyin, yarını bekleyin. Güney bölgelerdeyseniz bu gece uyumamalı ve dona karşı sabaha kadar çeşitli tedbirler almalısınız.

16 Aralık Perşembe tüm yurtta kışın ilk en soğuk, umarım senenin de en son soğuk günü olmaya aday. Karadeniz sahillerindeki buzlu yağış devam edecek. Gece sıcaklığı iç bölgelerde sıfırın altında 15 dereceye kadar inebilecek. Güney sahillerinde dona karşı mutlaka tedbir almanız gereken bir gece daha sizi bekliyor.

17 Aralık Cuma batı sahil kesimlerinde don tehlikesinin etkisini azaltacağı, yine de tedbiri elden bırakmamanız gereken bir gecenin ardından daha ılıman bir gün olmaya namzet. Soğuk hava doğu bölgelerimizde etkisini sürdürüyor.
Prof. Dr. Cemal Saydam
Milliyet Cumartesi
Yayın tarihi: 11.12.2004
405
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.