Magazin

Büyük yarışta sona doğru!

Büyük yarışta sona doğru!

İstanbul'u Avrupa yelken haritasında üst sıralara taşımak için 25 Haziran'da Cannes'da startı verilen Vakko Odysse Yelken Yarışları'nda heyecan tüm hızıyla sürüyor.

Türkiye'den toplam 6 teknenin yelken bastığı yarış, Bonifacio, Messina, İthaka ve Andros'u geçen tekneler Çanakkale Boğazı'nda yollarına devam ediyorlar. Dünyanın en büyük tekne üreticisi Beneteau ve Fransa'nın en önemli gazetelerinden Figaro'yu, yayın sponsorları Hürriyet, Milliyet ve CNNTürk ile biraraya getiren büyük yarışa, 2 kişilik ekiplerle 23 tekne katılıyor.

Heyecan dorukta
Yarışın İstanbul bölümünde finale yaklaşılırken heyecan artıyor. Yarış komitesi başkanı Alain Gabbay, yelkenlileri biraraya getirerek artık Andros'dan yola çıkılmasını gerektiğini açıkladı ve yarış Çanakkale Boğazına doğru güçlü bir esinti karşısında yeniden başladı.

Andros adası Türkiye ve Fransa arasında bir koridor durumunda ve bu alanda rüzgar daha da hızlanıyor. Gabbay bu bölge de rüzgarın biraz da olsa hafiflemesini fırsat bilerek yelkenlileri yeniden yola çıkardı. Çanakkale'ye girmelerine 130 mil kalan yelkenliler bu yolu bir an önce tamamlamak istiyorlar. Marmara denizine daha da yaklaşınca yelkenliler için şartlar daha da az zorlayıcı olacak.

Son aşamasında tekneler, İstanbul Boğazı'nda da 1 günlük Vakko Kupası yarışına katılacaklar.

Avrupa ile yelken köprüsü
Vakko Odyssée Cannes-İstanbul, dünya çapındaki prestiji ve Cannes-İstanbul etabının önemi sebebiyle Avrupa ile Türkiye arasında yelken köprüsü kuracak.

12 yıldır geleneksel olarak düzenlenen yarışa, bu yıl ilk kez Cannes-İstanbul etabı da eklenmişti. Bu yıldan itibaren, İstanbul'un da bir parçası olacağı yarış, Türkiye'nin tanıtımı ve pozitif imajı açısından büyük önem taşıyor.
Yayın tarihi: 06.07.2006
309
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.