Magazin

Büyük İskender sinemayı da fethedecek

Büyük İskender sinemayı da fethedecek

Büyük İskender'in hayatını konu alan ve uzun süredir beklenen 'Büyük İskender' filmi için geri sayım başladı. Oliver Stone'un yönettiği film, Türk sinemaseverlerle 26 Kasım'da buluşacak.

Henüz 25 yaşındayken dünyanın büyük bir bölümünü ele geçiren büyük bir savaşçı ve tarihin en güçlü komutanlarından biriydi Büyük İskender.

Stone çekti
Başarıları üzerine çok sayıda hikaye anlatılan, hayatı çok sayıda kitaba konu olan Büyük İskender'in hayatını 'Cennet ve Yeryüzü' (Heaven and Earth), 'JFK', 'Müfreze' (Platoon), 'Doğumgünü 4 Temmuz' (Born on the 4th of July) gibi filmleriyle tanıdığımız Oliver Stone, beyazperdeye taşıdı.

Yıldızlar bir arada
Büyük İskender'in hayatı, liderliği, askerliği ve ilişkilerini konu alan film 26 kasımda tüm dünyayla aynı zamanda Türk sinemaseverlerle de buluşacak. Yapım aşaması 2.5 yıl süren filmde MÖ 4'üncü yüzlıda yaşayan Büyük İskender'i Colin Farrell, annesi Olympias'ı Angelina Jolie, babası Philip'i Val Kilmer, hocası Aristo'yu Christopher Plummer, General Ptolemy'yi (Claudius Ptolemaeus) ise Anthony Hopkins canlandırıyor.

'Büyük İskender'de, dünyanın en büyük imparatorluğunu kuran Büyük İskender'in hırsı ve aşk yaşamı anlatılıyor. Savaş, dram ve macera türündeki filmin müzikleri ise Yunan müzisyen Vangelis'e ait.

Büyük İskender-Bush benzerliği
Büyük İskender'in hayatını anlatan bir filmi çekme fikrinin ilk kez 1989'da oluştuğunu söyleyen yönetmen Oliver Stone, İskender ile ABD Başkanı George W. Bush arasında benzerlikler bulunduğunu söylüyor. Ünlü yönetmen, "Irak'ın işgali, Afganistan'ın işgali, kısaca son dönemlerde dünyada olup bitenler. Bush Irak'ı işgal etti.

Ayrıca babası da 1991'de Irak'a saldırmıştı. Bu tesadüfler bana Büyük İskender ile babası arasındaki ilişkiyi hatırlatıyor. Ben tarihin tekerrürden ibaret olduğunu düşünüyorum" diyor.
Yayın tarihi: 10.11.2004
532
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.