Magazin

Bütün zamanların en büyük Britanyalı'sı

Bütün zamanların en büyük Britanyalı'sı

İngiliz kanalı BBC World'ün İngiliz olmayanlar arasında düzenlediği bir kamuoyu araştırmasında, Isaac Newton "bütün zamanların en büyük Britanyalı'sı" seçildi.

BBC World kanalı tarafından İnternet aracılığıyla yapılan ankette,yer çekimi teorisiyle çok geniş kitle tarafından tanınan fizikçi Newton, oyların yüzde 21.4´ünü aldı. Aynı kanalda, daha önce "Great Britons" ("Büyük" Britanyalılar) isimli belgeselle tanıtılan 10 kişi için, izleyicilerden İnternet aracılığıyla oy kullanmaları istendi.

Buna göre, Newton'ı yüzde 17 ile İngiltere'nin II. Dünya Savaşı yıllarındaki başbakanı Sir Winston Churchill ve yüzde 13 ile Prenses Diana takip etti. Aynı ankette William Shakespeare yüzde 12.1, Charles Darwin yüzde 10.1, John Lennon yüzde 8, Isambard Kingdom Brunel yüzde 7.9, Kraliçe I. Elizabeth yüzde 6.1, Oliver Cromwell yüzde 2.2 ve Horatio Nelson 2.1 oy aldılar.
Yayın tarihi: 14.08.2003
372
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.