Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

'Bütün küfürlerin anası' kültürel mercek altında

'Bütün küfürlerin anası' kültürel mercek altında

Materazzi, Zidane'ın annesi için ne dedi? Erkek, annesine küfredildiğinde neden sinirleniyor? Niye hiçbir küfür anneye edilen kadar ağır değil?..

İkinci yarının bitmesine yedi dakika vardı. Real Madrid, ligden düşmesi kesinleşmiş rakibi Real Murcia'ya karşı 2-0 yenik durumdaydı. David Beckham rakibinden topu kaptı, Real Madrid'li İngiltere Milli Takımı kaptanı, müdahalesinin temiz olduğundan emindi ancak yardımcı hakem faulü işaret etti.

Beckham, yardımcı hakeme "Hijo de puta" (O... çocuğu) diye seslendi. Maçın hakemi Turienzo Alvarez, kırmızı kartını göstermekte hiç tereddüt etmedi.

Peki acaba bu karar doğru muydu? Beckham'ın İspanyolcaya ne kadar hâkim olduğu bir yana, iki toplum arasında kültürel farklar da vardı. Maçtan sonraki basın toplantısında Beckham, "Söylediğim şeyin o kadar kötü olduğunu bilmiyordum. Aynı sözü, daha önce takım arkadaşlarım bana defalarca söyledi" diyecekti.

Britanya'da normal sayılıyor
Aslında bu, mantıklı bir açıklama: Britanya'da bir insanın annesine küfretmek, dünyanın en büyük hakareti sayılmıyor. Feminist sosyolog ve dilbilimci Prof. Deborah Cameron, "İnsanların küfürden nasıl etkilendiğiyle ilgili çok kesin kültürel farklılıklar var. İskandinavya'da tabu sözcükler, şeytanla ilgili olanlar.

Britanya'da argoda cinsel ilişki ve cinsel organını ifade edenler. Akdeniz kültürlerinde klasik anne-oğul ilişkisi çok güçlü olduğu için, anneye yönelik sözler en ağır küfürler. Mesela İtalyanlar, annelerine tapar. Eğer birisi bir İtalyan erkeğinin annesine laf ederse bu, anne-oğul arasındaki kutsal ilişkiye tecavüz anlamına gelir" diyor.

Annelerle ilgili küfürlerin ağır hakaret sayılması yalnız Akdenizlilere özgü değil. Örneğin Mandarin Çincesinde en ağır küfür, 'Nide muchin shr ega da wukwei' (Senin annen büyük bir tosbağa). Bu o kişiye kaplumbağa tohumu demek oluyor, kaplumbağalar çokeşli olduğu ve yavru kaplumbağalar babalarını bilmedikleri için de kompleksi ağır bir hakaret sayılıyor.

Erkek çocuğun anne aşkı
Peki bir erkeğin annesine hakaret etmek neden bu kadar felaket bir şey? Psikanalizin babası Freud, erkek çocuğun annesine karşı özel bir arzusu olduğunu düşünüyordu. Erkek çocuğa göre bu özel aşka müdahale eden herkes (örneğin baba) ölmeliydi.

'Oedipus kompleksi' diye adlandırılan bu durumun bir başka boyutu daha var. Erkek çocuğun annesine yönelik arzusuna gölge düşürebilecek tek şey, annesinin cinsel açıdan ahlaksız olduğunun söylenmesi olabilir. Anne takıntılı bir erkek çocuk, kendi annesinin bir başkasıyla cinsel ilişkiye girebildiği düşüncesine nasıl hoşgörü gösterebilir ki?..

Zidane'ın annesi de ağır konuştu
İtalyan haber ajansı Adnkronos'da yayımlanan bir haber, Dünya Kupası final maçında İtalyan Materazzi'ye kafa atarak kırmızı kartla oyun dışında kalan Zidane'ın annesi Malika Zidane'ın, "Materazzi'nin testislerini tabakta istiyorum" dediğini iddia etti.

İngiliz gazetesi The Mirror'a dayandırılan haberde, Zinedine Zidane'ın annesi Malika Zidane'ın bazı arkadaşlarına, "Olanlardan iğreniyorum. Benim oğlum ailesinin ismini savundu. Şu anda Materazzi'den sadece tiksiniyorum. Ama eğer gerçekten iddia edilen hakaretleri yaptığına emin olursam, onun testislerini tabakta istiyorum. Hiç kimse bize hakaret edemez. Dünya dursa umrumda olmaz. Tüm aile Zidane'ın kariyerini bu şekilde bitirmiş olmasından çok üzgün" dediği iddia edildi.

Materazzi: Tepkisi normal
Materazzi, Zidane'ın annesinin kendisi hakkında öfke dolu beyanatlar vermesi konusunda, "Bunu anlayışla karşılarım. Kadının, gazetelerdeki yalan haberleri okumasının ardından, öyle bir tepki vermesi normal" dedi.

İtalyan oyuncu, Zidane'ın annesine küfretmediği konusunda ısrarlı. Materazzi, "Anaya küfür etmem ihtimal dışı. Beni tanıyanlar, bugün bile annemden söz ederken ağlayasım geldiğini bilirler. Annemi kaybettiğimde 15 yaşındaydım. Bu, benim için halen kanayan bir yaradır. Dolayısıyla birilerine küfrederken asla anayı işin içine karıştırmam" dedi.
(Radikal)
436
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.