Magazin

Bush'a karşı rock

Bush'a karşı rock

ABD'nin Irak'a karşı giriştiği 'Özgürlük Operasyonu' dokuzuncu ayına girerken, dünyanın öne çıkan rock yıldızları Başkan George W. Bush'un iç ve dış politikalarını topa tutan bir kampanya yağmuruyla gündemde.

Kampanyanın öderleri arasında Pearl Jam'den Eddie Vedder, Moby, John Mellencamp, Lou Reed, Dave Matthews, Dixie Chicks, Don Herley de yer alıyor.
Müzisyen John Mellencamp iki hafta önce resmi İnternet sitesinden 'Harekete geçme vaktinin geldiğini' bildiren bir mektup yazarken, Moby, Eddie Vedder ve REM'den Michael Stipe'ın da aralarında olduğu bir grup müzisyen, televizyonda yayımlanması için bir 'anti-Bush' 'kamusal reklam' kampanyası için kolları sıvamış bulunuyorlar.

Bush 4 yıl daha kalmayacak
Kampanyalar hakkında bir açıklama yapan Moby, 'ABD'nin Bush'a dört yıl daha dayanamayacağına emin olduklarını' söylerken, Lou Reed ise 'bu konuda mutlaka 'ortak' şikâyetlerin dile getirilmesi ve birlikte hareket edilmesi' gerektiğini belirtiyor.

Rock-hip hop koalisyonu
Dave Matthews ise verdiği bir röportajda müzisyenlerin bir araya gelerek yapılan bu eylemleri desteklemek için 'turne' düzenleyeceklerini söyledi. Bu zor 'Anti-Bush' mücadelelerinde rock yıldızlarının dışında hip hop yıldızları da tek tek ortaya çıkmışa benziyor. Ünlü rap yıldızı Jay-Z "Bizim bir sesimiz var ve konuşmak zorundayız" diyerek tüm müzisyenleri de bu eylemlere destek vermeye çağırıyor. ABD'de kaynayan barış kazanının adını ise yine usta müzisyen Lou Reed koymuşa benziyor. Müzisyene göre bu ortak tavrın adı ancak, 'Bush'tan başka her şey'le özetlenebilir.
(Radikal)
Yayın tarihi: 30.11.2003
364
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.