Magazin

Bush ve Saddam'ın ruh hali sağlıksız

Bush ve Saddam'ın ruh hali sağlıksız

ABD Başkanı George W. Bush ile Irak lideri Saddam Hüseyinin psikolojisinin 'sağlıklı' olmadığı, yoğun stres altında duygu ve mantıklarının birbirine karıştığı ve sadece liderliklerini koruma çabası içinde olmaları nedeniyle, dünyayı etkileyecek yanlış kararların altına imza atabilecekleri belirtildi.

Akdeniz Üniversitesi Kültür, Sağlık ve Spor Daire Başkanlığı Psikologu Elif Yazar, iki liderin büyük stres altında olduklarını belirterek, "Stres düzeyi yükselince, karar mekanizması o denli darbe görür. Karar vermede yanlışlıklar yaşanırken, daha önce kolaylıkla alınan önemli ya da önemsiz kararları almak zorlaşır. Saddam ve Bush şu anda böyle bir psikoloji içinde'' dedi.

Bush ve Saddam'ın kendine güvensizlik, öfke, kızgınlık, duygularını kontrol edememe, anlık tepkiler gibi yoğun stres yaşayan kişilerde görülen olumsuzlukları yaşayabileceklerini belirten Yazar, "ABD Başkanı Bush, 11 Eylül'de ikiz kulelelere yapılan saldırının ardından Amerikan halkının güvenini kaybetmeye başladı. Amerikan halkı güvenliğini eskisi gibi sağlayacak bir lider bekliyor. Bush da halka kendini borçlu hissediyor. Savaşın en önemli nedenlerinden biri bu'' dedi.

Saddam Hüseyin'in ise dünya tarafından eleştirilen biri olmasına karşın Irak halkının sevdiği bir lider olduğunu söyleyen Yazar, "Halkının güvenini korumak için, liderlik imajının bozulmaması için geri adım atmıyor'' diye konuştu.

Her iki liderin de 'ideal lider' olmadığını belirten Psikolog Yazar, şöyle devam etti: "Bush verdiği karardan dönmek istemiyor. Herşeyi göze almış durumda. Saddam da halkının kendine olan güvenini kaybetmekten korkuyor. Oysa gerçek lider, ideal lider, herkesin fikrini alan, uzlaşma noktası bulan liderdir. İdeal liderin en önemli özelliği ise kendi düşüncesi dışındakileri ikna edebilmesidir. Oysa Saddam ve Bush, sadece liderliklerini koruma gayreti içindeler.''
(DHA)
Yayın tarihi: 20.03.2003
435
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.