Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bush-İskender benzerliği

Bush-İskender benzerliği

İskender mi büyük, Bush mu? Oliver Stone, 'Bush'un, İskender'in 'mirasını' hak etmesi için 40 fırın ekmek yemesi gerekiyor' diyor.

'Büyük İskender' filminde konu edilen Makedonya Kralı İskender ve ABD Başkanı George W. Bush'un politikaları arasında paralellik olduğu tartışmaları başladı.

2300 yıl önce yaşayan Büyük İskender'in politik duruşu, Amerikan yönetiminin politikalarına benzetiliyor. Oliver Stone'un yönettiği 'Büyük İskender' filminde Makedonyalı liderin ordularını Yunanistan'dan Ortadoğu'ya ve oradan Asya'dan Hindistan'a götürmesi anlatılıyor.

Film, ABD'nin politik açıdan bölünmüşlük yaşadığı dönemde alegorik bir anlatımı olduğu fikrini doğurdu. Bush ve İskender'in dönemlerinin güçlü liderleri oldukları ve babalarının gölgelerinde kalmayarak yükseldikleri benzetmeleri yapıldı. Irak savaşı sırasında eleştiri oklarını üzerine çeken Bush ile İskender'in Ortadoğu'daki işgal mücadelelerine dikkat çekiliyor.

Filmin başrol oyuncusu Collin Farrell benzetmeleri anlamsız bulduğunu söyleyerek, "Filmin amacının Bush ve İskender arasındaki benzerliği göstermek değil. Tarihin tekerrür ettiği hep söylerler. Ancak farklı şekil ve formlarda gerçekleşebilir. Filmdeki benzerlik bir tesadüf." Farrell, Stone'un bu tarz filmleri başarıyla beyazperdeye taşıdığının da altını çiziyor.

Jolie: Oliver açık bir film yaptı
Büyük İskender'in annesi Olympias'ı canlandıran güzel yıldız Angelina Jolie ise yapılan bu yorumlarla ilgili olarak, "Her şey sizin politik eğilimlerinize bağlı. Oliver Stone çok 'açık' bir film yaptı. Söyledikleri ortada" diyor.

'Büyük İskender'in gösterime girmesinin ardından başlayan benzer diğer bir tartışma da ABD Başkanı Bush'un, Büyük İskender'in yanlış veya doğru adımlarını mı izlediği...

Herkesin ne söyleyeceğini merak ettiği filmin yönetmeni Oliver Stone, bu tesadüfi benzerliklerin doğruluğunu kabul ediyor. Ancak Stone, 'Büyük İskender' projesinin 1989 yılında oluşturulduğuna da dikkat çekiyor. Stone'a göre Büyük İskender'le Bush'u bire bir benzetmek oldukça saçma: "Bir kere ne olursa olsun iki lider arasındaki zihin farkı aşikâr!"

Stone, Büyük İskender'le küçük yaşta tanışmış. "İskeder; cömert, merhametli ve gerçekten onurlu bir savaşçıydı" diyen Stone, İskender'in gereksiz yere insan öldürmediğinden bahsediyor: "Büyük İskender 'kasap' değildi. Ancak zor zamanlarda toplu katliam da yaptı. Cengiz Han ve Atilla gibi mentalitesi yoktu. Aslında politik olarak tasarlamadım filmi ama insanların parallellik kuracağını da tahmin ettim."

Usta yönetmen, filmdeki Doğu-Batı savaşlarının 'kâbus' diye nitelendirdiği Irak Savaşı'na benzediğini düşünüyor. Ve bu benzerliği ironik ve tesadüfi buluyor. Ancak Oliver Stone, İskender'in savaşlar sırasında insanlar arasındaki fikir ayrılıklarını görebildiğini ve bunu şu anki ABD yönetiminin asla başaramayacağını ekliyor. Oliver Stone, Başkan Bush'tan olumlu beklentilerinin olmadığını söylüyor.

Ancak Oliver Stone, ABD halkının ne olursa olsun ümitsiz olmaması gerektiği görüşünde. Ünlü yönetmen, "Seçimler oldu, bitti. Arkasından ağlamanın bir anlamı yok" diyor. Stone'a göre George W. Bush'un bu benzetmeleri ve İskender'in 'mirasını' hak etmesi için 'kırk fırın ekmek yemesi' gerekiyor. Stone: "Belki o zaman 'Büyük Bush' olabilir."
(Radikal)
433
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.