Magazin

'Bush demokrasiyi tehdit ediyor'

'Bush demokrasiyi tehdit ediyor'

Günümüzün önde gelen felsefecilerinden Peter Singer, Felsefe Kongresi'ndeki konuşmasında Amerikan hükümeti ve Pentagon'un 'sinsi politikalarının' demokrasi ve insan hakları bakımından taşıdığı tehlikelere dikkat çekti.

Dünya Felsefe Kongresi'nin beşinci günü, kalabalık ana oturumlar ve sempozyumların yer almasıyla yeniden hız kazandı. 'İnsan Hakları, Devlet ve Uluslararası Düzen' başlıklı ana oturum, konuların güncel önemi ve ilginçliğinin yanı sıra, günümüzün önde gelen felsefecilerinden Avustralyalı Peter Singer'ın konuşmacılar arasında bulunması dolayısıyla da, en kalabalık oturumlardan biri olarak gerçekleşti. Bulgar delege Jelyu Zhelev'in başkanlığında, üç konuşmacı, zaman zaman birbiriyle örtüşen, birbirini destekleyen analizler barındıran önemli bildiriler sundu.

Güney Afrikalı Michael Pendlebury 'Global Demokrasiye Doğru' başlıklı bildirisinde bireysel özerklik kavramının merkezi önemi üzerinde durdu. Demokrasi ideali bakımından devletin meşruiyetinin ancak yurttaşların rasyonel rızası ile temellenebileceğini ve ilkece, ihtiyacımız olan şeyin, özellikle küresel düzeyde daha çok demokrasi olduğunu vurguladı. Bunun temelinde ise, demokratikleşmenin, insanlara yaşamlarını etkileyebilen güçler üzerinde daha fazla kontrol olanağı vererek bireysel özerkliği artırdığı gerçeğinin bulunduğunu belirtti.

Peter Singer, George W. Bush'un Westpoint'teki konuşmasına göndermelerde bulunarak Amerikan hüküümetinin ve Pentagon'un sinsi politikalarının demokrasi ve temel insan hakları bakımından taşıdığı tehlikelere ve bunun tüm dünyayı tehdit eden boyutlara ulaştığına dikkat çekti. ABD'nin barışsever bir ülke olma iddiasını keskin ironisi ile eleştiren Singer, 'iyi ve kötü uluslar', 'demokrat ve demokrat olmayan uluslar' ayrımını yapmanın, kendisi bir azınlık tarafından seçilmiş olan ve felsefi bakımdan meşruiyeti şüphe götüren bir başkanın tekelinde olmasının yarattığı küresel tehdit üzerinde durdu. ABD'nin, savaşı insan tabiatının bir gereği sayan ve devleti azman bir canavar olarak tasarlayan Thomas Hobbes'un dünya görüşünü paylaştığını ileri sürdü. 'Para'nın demokrasiyi çarpıttığının, yoldan çıkardığının örneklerini verdi.

ABD'li felsefeciden Irak eleştirisi
Felsefe Kongresi'ne ABD'den katılan Iris Young da konuşmasında son Irak savaşı örneğinden hareket etti. Young, yoksul ülkelerin kaderinin, bir diktatörden kaçıp bir başka diktatörün kucağına düşmek şeklinde gerçekleşmesinin gitgide devleşen bir küresel tehdit olduğunu vurguladı.

'Egemenlik ve Global Demokrasi Üzerine Mütevazı Düşünceler' başlıklı bildiride, 'Bir başka dünya mümkün müdür?' ve 'Global hegemonya altında yaşıyorsak neler umabiliriz?' gibi sorular irdelenmekteydi. Öğleden sonranın ilgi çeken toplantılarından biri sempozyum niteliğindeydi.

'Demokrasi ve Geleceği: Yurttaşlık ve Sivil Toplum' konusunda hazırlanan bildirilerin sahipleri ABD'nden Seyla Benhabip, İspanya'dan Victoria Camps ve Türkiye'den Uluğ Nutku idi. Felsefe disiplinlerinin ana başlıkları altında toplanan bildiri oturumlarının sayısı perşembe günü 29 oldu. Harbiye Askeri Müzesinde dokuz yuvarlak masa toplantısı gerçekleşti.
Kongrenin beşinci günü, Ottfried Höffe'nin İbn Rüşt üzerine verdiği bir özel konferansla sonlandı. Aynı gün Notre Dame de Sion Lisesi'nde, lise öğrencilerinin katılımıyla, biri İngilizce, biri Fransızca olmak üzere gerçekleşen iki felsefe oturumu yine kongre kapsamında yer almaktaydı.

13 Ağustos Çarşamba günü toplanan Uluslararası Felsefe Kuruluşları Federasyonu (FISP) Genel Kurulu, federasyonun önümüzdeki beş yıl boyunca başkanlığını üstlenecek üyeyi seçti. Buna göre, 1998'den beri FISP Genel Başkanı olarak çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. İoanna Kuçuradi görevi şu anda Genel Sekreterlik görevinde bulunan Danimarkalı felsefeci Peter Kemp'e devredecek. Aynı genel kurulda 2008'de Dünya Felsefe Kongresi'nin Seul'de toplanması kararı da alındı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 16.08.2003
406
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.