Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Burçlar kaydı, koçlar balık oldu

Burçlar kaydı, koçlar balık oldu

Alman astrolog Regine Wachsmuth'a göre, 2 bin yıldır güneşle yıldızlar arasındaki uzaklık değişti, burçlar da birer işaret kaydı. Yani Koçlar artık Balık, Teraziler de Başak.

Aşk, sağlık ve para... İnsanların en çok önem verdiği üç alan. İşin ilginç yanı bu alanlarda geleceği öğrenmek için hep astrolojiye başvuruluyor.

Almanya'da yapılan bir ankete göre her üç kişiden biri astrolojiye ve burçlara inanıyor. Ancak Almanya'nın önde gelen astrologlarından 49 yaşındaki Regine Wachsmuth, tartışma yaratacak bir iddia ortaya attı.

Wachsmuth, "Bugün bütün burçlar yanlış. Binlerce yıldır güneşin yıldızlara olan uzaklığı değişti. Bu nedenle artık koçlar koç değil balık, aslanlar da aslan değil" diyor.

Bazı astrologlar ise bu iddiaya karşı çıkıyor. Wachsmuth'un iddiası, Almanya'daki astroloji meraklıları arasında kelimenin tam anlamıyla şok etkisi yarattı.

Peki bu iddiayı ortaya atan astrolog Wachsmuth kimdir? Kova burcu olan Regine Wachsmuth, Berlin'de bir Ayurveda Merkezi'nde eski Hintlilerin yıldız falı konusunda eğitim veriyor. Astroloğa göre, Hint horoskobu, batıda kabul edilen burçlardan daha eskiye dayanıyor.

Batı astrolojisi, yaklaşık 2000 yıl önceki güneş ve yıldız konumlarını esas alarak burçları belirliyor.

Wachsmuth, o zamandan beri bu mesafelerin değiştiğini ve burçların birer burç geriye kaydığı söylüyor. Bu durumda koç burcu balığa, balık kovaya, kova ise oğlağa kaymış oluyor. Wachsmuth, tamıtamına bir astrolojik değerlendirme yapılabilmesi için günümüzdeki güneş ve yıldız konumlarının dikkate alınması gerektiğini savunuyor.

Alman astrolog, "Astrolojik yorumlarım için bugünkü yıldız sistemi içinde güneşin konumuna bakıyorum. Bu nedenle benim yorumlarım daha doğru" diyor.

Hamburglu astrobilimci Dr Elfriede Brümmer, Wachsmuth'un sözlerine "Bayağı entresan bir yaklaşım" diye karşılık verdi. Kitapları bestseller olan Renate Anraths ise meslektaşını eleştirdi ve şöyle dedi:

"Bizim Batı sistemi horoskop insanları daha iyi tanımlıyor. Yanlış olduğunu iddia etmek saçmalık olur. Bu durumda astrolojiden yüzyıllardır başarıyla yararlanıyor olmazdık."

Gerçek burcunuz ne

Hürriyet'in astroloğu Yasemin Boran, Alman astrolog Regine Wachsmuth'un görüşleri hakkında şunları söyledi:

"İnsan, algıladığından etkilenen bir varlıktır. Karşınızda duran gerçek olmasa bile etkilenirsiniz."

Mesela gökyüzünde ışığını gördüğünüz bir yıldız, aslında orada durmadığı halde gördüğünüz ışıktan etkilenirsiniz.

Astroloji, ışığını gördüğünüz cismin o sırada nerede bulunduğunu hesaplamaz. Bu hesaplar astronominin konusudur. Çünkü, astrolojinin konusu insan ve yeryüzünde meydana gelen olaylardır.

Olayların da yaratıcısı insan olduğu için ve insanı algıladıkları etkilediği için, algısına yansıyan gök cisimlerini inceler.

Mesela astroloji Merkür veya Mars'ın geri gittiğinden söz ederken gerçekte bir gök cisminin yörüngesinde geri gitmesi diye bir şey söz konusu değildir.

Mevsimlere göre değerlendirme yapan astroloji ile yıldız zamanları arasında önemli bir farklılık olduğunu böylece anlamış bulunuyorsunuz.

Ancak MS 221'de yıldız zamanı ile dünyanın mevsimsel zamanı aynı olmuştu. Fakat daha sonra yaklaşık 71,5 yılda bir derecelik bir kayma meydana geldiği için astroloji ile astronomik değerler tamamen farklıdır.

Mesela şu anda İlkbaharın başlangıcı olarak kabul edilen 21 Mart günü astrolojik açıdan Güneş 0 derece Koç Burcu olarak belirtildiği halde gerçekte 5 derece Balık'tır.

Fakat insan algıladığından etkilenen bir varlık ve ilkbaharın başlangıç dönemine denk gelen bir günde doğan kişi, tıpkı ilkbaharın canlılığı, heyecanı, yeni başlangıçlar yapma arzusuyla dolu olacaktır.

Bir Balık Burcu insanı gibi gizemli bir hassasiyet içinde uzayın veya bilinmeyenin derinliklerine dalıp gitmeyecektir. Ve binlerce yıllık geleneği bozmayacak, 21 Mart günü gerçekte Balık olsa bile astrolojik açıdan Koç'un sembolize etmiş olduğu tüm özelliklerle donanmış olacaktır.
634
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.