Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bünye bahar şaşkını

Bünye bahar şaşkını

Kışları beyin, kalp, böbrek ve diğer organların çevresinde toplanan kan, baharda yeniden damarlara hücum ediyor. Sonuç ise yorgunluk, duygusal iniş çıkışlar ve mide hastalıkları.

Dışarıda hava ne kadar güzel olursa olsun yataktan çıkmakta zorlanıyor, çok uyuduğunuz halde kendinizi yorgun hissediyorsunuz. Çünkü kış şartlarına uyum sağlayan vücudunuz, baharda havanın ısınmasıyla birlikte uyum sürecine giriyor ve şaşırıyor.

Anadolu Sağlık Merkezi'nden iç hastalıkları uzmanı Dr. Sadi Vural'ın verdiği bilgilere göre, hava ve mevsim değişimi biyoritmimizi olumsuz etkiliyor. Baharda havadaki elektrik yükü artıyor. Pozitif iyonların artması vücuda zindelik sağlıyor, ancak negatif yüklü iyonlar da artıyor ve bunlar yorgunluk, halsizlik ve eklem ağrısına yol açıyor, gizli hastalıkları da tetikliyor. Havada elektrik yükü şehirlerde daha fazla. Sanayi atıkları ve trafik bu yükü artırıyor.

Baharda sadece üşütmeye bağlı solunum yolu hastalıkları değil gastrit, ülser gibi mide hastalıkları da sık görülüyor. Memorial Hastanesi iç hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Mesut Başak'a göre yeni yetişen meyve ve sebzelerin pişirilmeden tüketilmesi, ülser ve gastriti artırıyor. Kanın iyice azaldığı midenin, daha fazla asit üretmeye başladığını belirten Başak, "Mide kanamalarını da bu dönemde daha sık görüyoruz" diyor.

Kalpte durum farklı
Bahar, kalp ve damar hastalığı olanları ise daha farklı etkiliyor. Doç. Dr. Mesut Başak, kışın deri ve altındaki damarların soğuk hava nedeniyle büzüştüğünü, vücudun ısı kaybettiğini, damarlar daraldığı için tüm kanın beyin, kalp, böbrek ve diğer organlarda yoğunlaştığını anlatıyor: "Havaların ısınmasıyla durum tersine dönüyor. Damarlar genişliyor, organlarda kan miktarı azalarak damarlara gidiyor. Damarlar genişlediği için tansiyon düşebiliyor, bu yüzden ilkbahar damar hastalarının rahatladığı dönem olarak biliniyor. Kalbin taşıdığı yük de bu dönemde azalıyor. İlkbaharda kendimizi daha canlı hissetmemizin nedeni de, organların kanın yarattığı ağırlıktan kurtulması."

Ya ruhumuz?
Mevsim değişikliklerinde uykusuzluk, yorgunluk, isteksizlik, iştahsızlık gibi durumların ortaya çıkmasını 'normal' diye nitelendiren uzmanlar, rutin yaşantımızı etkilemediği sürece bunların sorun olmadığını söylüyor. Ancak bu durum çevreyle ilişkileri etkiler hale döndüyse bir uzmana gitmek gerek. Çünkü çok sayıda depresyon türü mevsim değişiklikleri döneminde ortaya çıkıyor. Baharda sık rastlanan hastalıklardan biri de aşırı neşeli manik dönemi izleyen depresif dönemle seyreden 'iki uçlu duygu-durum bozukluğu'. Manik dönemin belirtileri aşırı neşe, abartılı giyinme, sürekli konuşma hali, cinsel istekte artış, para harcama eğilimi.

Bahar yorgunluğunu atlatmak için
* Sabahları aç karnına en az 5 dakika yürüyün.

* Her sabah 10-15 dakika aç karnına yapılan jimnastik zindelik sağlar. Jimnastik yorucu olmamalı. Jimnastik yaptığınız yeri ciğerlerinize bol oksijen girmesi için havalandırın.

* Baharda vücudun daha çok vitamin ve minerale ihtiyacı vardır. Özellikle B ve C vitaminleri ile potasyum ihmal edilmemeli. B ve C vitaminleri sebze ve meyvelerde, potasyum da domates, patates ve kayısıda bol miktarda bulunur.

* Günde 2-2.5 litre su için. yemeden ve yatmadan önce azar azar içerek vücudunuzun su ihtiyacını sağlayın.

* Bol meyve ve sebze tüketin, hafif gıdalar alın.

* Kaliteli bir uyku yorgunluğu azaltır. Uyku düzeniniz için stresi azaltın, sigara, alkol ve kafeinden mümkün olduğunca uzak durun.

* Baharla artan yorgunluğunun nedeni enfeksiyonlar ve tiroid bezi olabilir. Kontrol ettirin.
(Radikal)
561
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.