Magazin

Bunları bilmesek de olur !

Bunları bilmesek de olur !

İnterneti biraz eğlenmek, biraz da ilginç şeyler öğrenmek için kullanmaya ne dersiniz? Sanal dünyanın popüler sitelerinden biri olan "uselessknowledge.com" kullanıcılarına sunduğu "faydasız bilgiler"le hem eğlence hem de bir çeşit genel kültür vaadediyor.

Günde 1.2 milyon kişinin ziyaret ettiği belirtilen sitede günlük yaşamdan, bilim dünyasından, tarihten, ünlülerin hayatından renkli ve "ıvır zıvır" bilgiler veriliyor.

İşte faydasız bilgilerden sizin için derlediklerimiz:

- California'da üyeleri her ay bir araya gelerek sarımsağa övgüler düzen, sarımsağı tartışan bir grup vardır. Kendilerine "Lovers of Stinky Rose" (Kokulu Gülü Sevenler) adını veren grup, her yıl sarımsak festivali düzenlemekte ve "Garlic Time" (Sarımsak Zamanı) adlı bir bülten yayınlamaktadır.

- Dünyanın en çok ziyaret edilen mezarlığı Paris'tedir. 1805'te kurulan Pére Lachaise Mezarlığı'nda aralarında besteci Chopin, şarkıcı Edith Piaf, Jim Morrison, yazarlar Oscar Wilde, Balzac gibi ünlülerin de bulunduğu 1 milyonun üzerinde kişinin mezarı bulunmaktadır.

- İnsan vücudundaki 204 kemiğin dörtte biri ayaklarda bulunur.

- ABD'li yazar Mark Twain'in "Tom Sawyer'ın Maceraları" adlı romanı, daktiloda yazılmış ilk romandır.

- İtalya'nın Floransa kentinde 15. yüzyılda kadınların düğmeli giysiler giymesi yasaktı.

- Amerikalılar yılda 138 milyar fincan kahve tüketmektedir.

- Dünyanın en hızlı sürüngeni Costa Rica'da yaşayan bir tür iguanadır. Saatte 35 km hızla koşabilir.

- Elektrikli sandalyenin mucidi bir dişçidir.

- Aslanlarda avlanma oranı yüzde 90 dişi aslanlardadır. Erkek aslanlar avlanmak yerine hayatlarını riske atmamayı ya da dinlenmeyi tercih eder.

Bunlara benzer yüzlerce faydasız bilginin olduğu sitede bilmeceler, e-kartlar da yer alıyor.
http://www.uselessknowledge.com
(hurriyetim)
Yayın tarihi: 06.07.2002
510
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.