Magazin

Bulana alkış vurana ceza

Bulana alkış vurana ceza

Çevre ve Orman Bakanlığı Hakkâri, Kaçkar ve Toroslar'da, leopar duyumları üzerine harekete geçti.

Son olarak 17 Ocak 1974 tarihinde görülen -ve derhal vurulan- Anadolu leoparı (Anadolu parsı) 2004-2005 av sezonunda göğsünü gere gere dağlarda dolaşabilir! Çevre ve Orman Bakanlığı çoktan nesli tükendiği sanılan 'Anadolu leoparını vuranların 30 milyar lira tazminat ödemesine karar verdi.

Bakanlık, Merkez Av Komisyonu (MAK) kararları doğrultusunda 2004-2005 av sezonunda, yasadışı avlananlara verilecek cezaları belirledi. Buna göre, 'Hakkâri, Toroslar ve Kaçkar dağlarında olduğu yönünde gözlem ve görüşler bulunan' Anadolu leoparını vuranlar, 30 milyar lira tazminat ödeyecek. Bu bakanlığın listesindeki en yüksek tazminat. Yabancı uyruklu avcılar ise tespit edilen tazminat değerlerinin beş mislini ödeyecek. Yasadışı avla ilgili diğer tazminatlardan bazıları şöyle:

Sırtlan (10 milyar); Akdeniz foku (7.5 milyar); vaşak (4 milyar); Dorkas ceylanı (5 milyar); alageyik, kızılgeyik, yabankoyunu, Anadolu yabankoyunu, ve ayı (15 milyar); yabankeçisi, çengel boynuzlu dağkeçisi (5.5 milyar); karaca, ceylan (ahu) (4 milyar), susamuru, yabankedisi, sazlık kedisi, karakulak (3.5 milyar); kurt, alaca, sansar (750 milyon); porsuk, gelincik, kokarca, kakım, sincapgiller familyası (400 milyon); korunan memeli ve sürüngenlerden diğer türler için (350 milyon) lira.

Leylek cezası 1 milyar 750 milyon lira
Atmacagiller ve doğangiller familyasındaki bütün türler (5 milyar); toy, orman horozu, huş tavuğu, flamingo, turnagiller, leylekgiller familyası ve kuğular (1 milyar 750 milyon); çilkeklik, sülün, ördekgiller familyasındaki korunan diğer türler (400 milyon); kargalar (100 milyon), korunan kuşlardan diğer türler için (350 milyon) lira. Yaban domuzu(500 milyon); yabani tavşan (350 milyon) ve çakal (100 milyon) lira. Av ve yaban hayatlarının yönetimi 4915 sayılı yasa çerçevesinde Çevre ve Orman Bakanlığı'nın yetkisinde. Tazminat miktarları, türlerin, yok olma durumuna göre belirleniyor.
Yayın tarihi: 05.06.2004
578
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.