Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bugün tüm müzeler ücretsiz

Bugün tüm müzeler ücretsiz

Kültür Bakanlığı'nca bu yıl 21.'si düzenlenen Müzeler Haftası'nın başladığı bugün müzeler ücretsiz gezilebilecek.

Bakanlığın son dönemde giriş biletlerine yaptığı zamlarla, müze gezmek için astronomik rakamlar ödemek zorunda kalan ziyaretçiler, hiç olmazsa bir günlüğüne müzelere bedava girebilecek.

Müzeler Haftası'nın açılışı Kültür Bakanı İstemihan Talay tarafından 18 Mayıs 2002 Cumartesi saat 11.00'de Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde yapıldı.

Törende, Devlet Çok Sesli Korusu'nun konserinin ardından Anadolu Medeniyetleri Müzesi koleksiyonlarından oluşan Antik Çağda Bronz Eserler Sergisi'nin açılışı da yapılacak.

Ayrıca, Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürü iken bir süre önce görevi başında vefat eden Dr. Turhan Özkan'ın ismi müzenin Hitit Salonu'na verilecek.

Hafta boyunca, Kültür Bakanlığı'na bağlı tüm müzelerde 18-24 Mayıs 2002 tarihleri arasında slaytlı gösteriler, sergiler, konferanslar ve rehberli geziler düzenlenecek.

MÜZELERİ GEZMEK PARA İSTİYOR

Müzeler Haftası'yla son dönemde müze giriş ücretlerine yapılan zamlar da gündeme geldi. Bugün Topkapı Sarayı'nı gezmek isteyen bir ziyaretçi Hazine - Müze - Harem bölümlerine ayrı ayrı olmak üzere 15'er milyondan toplam 45 milyon TL ödemek zorunda kalıyor.

Eğer indirimden yararlanabiliyorsa bu rakam 15 milyona düşüyor. Dolmabahçe Müzesi'nde ise Harem ve Selamlık bölümleri için 6'şar milyondan 12 milyon TL ödemek gerekiyor.
486
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.