Magazin

Bugün sigarayı bırakma günü

Bugün sigarayı bırakma günü

Cumhurbaşkanı Sezer, Dünya Sigarasız Günü dolayısıyla, sigaranın zararları konusunda tüm kesimlerin bilinçlendirilmesini istedi.

Sezer, "Dünya Sigarasız Günü" dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, toplumu oluşturan bireylerin sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürdürmelerinde, insanlara iyi yaşam koşullarının sağlanması ve sağlıkbilincinin kazandırılmasının belirleyici rol oynadığına işaret etti.

Sezer, bu nedenle, sağlığına gereken önemi vermesi, sağlığını olumsuz yönde etkileyecek etkenlerden korunması, bireyin kendisine ve topluma karşı olan öncelikli sorumlulukları arasında yer aldığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Sezer, tıp alanında elde edilen umut verici ilerlemelere ve teknolojik yeniliklere karşın bugün insanlığın, çeşitlenen, kullanım alanı yaygınlaşan ve bağımlılık yaratan kimi maddelerin tehdidi ile karşı karşıya bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Tütün ürünleri, uyuşturucu madde ve alkol kullanımı bu kapsamda değerlendirilebilecek önemli tehditlerdendir.

Tütünün en yaygın kullanım biçimi olan sigaranın insan sağlığı üzerindeki olumsuz ve öldürücü etkileri, bu soruna karşı, ortak, kararlı ve bilinçli bir savaşım verilmesini zorunlu kılmaktadır.

Yol açtığı zararlar bilimsel olarak kanıtlanan sigaranın kullanımının her geçen gün yaygınlaşması, üzerinde durulması gereken önemli bir çelişkidir.

Yalnız kullanan kişiyi değil, toplum sağlığını ve çevreyi de tehdit eden sigaranın zararları konusunda toplumun tüm kesimlerinin bilinçlendirilmesi, sorunun çözümü konusunda büyük katkı sağlayacaktır.

Sigarayla savaşımda başarılı olmak, o toplumda yaşayan tüm bireylerin, sorumluluk duyarak sorunu sahiplenmelerine, yürütülen çalışmalara katılmalarına, başkalarını özendirecek tutum ve davranışlardan özenle kaçınmalarına bağlıdır.

Bu konuda gösterilecek duyarlılığın, sigara alışkanlığının azaltılmasında etkili olacağına inanıyorum."
Yayın tarihi: 31.05.2002
403
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.