Magazin

Bugün İşçi bayramı

Bugün İşçi bayramı

1 Mayıs İşçi Bayramı, İstanbul Taksim Kazancı Yokuşu'nda 1 Mayıs 1977 tarihinde çıkan olaylarda ölenlerin anılmasıyla başladı. Ankara'daki kutlamalara ilk kez ANAP, DYP, SP ve AKP'nin de katılması bekleniyor.

Geçen yıl olduğu gibi eşcinseller de kutlamalara katılacak. Diyarbakır ve Mersin'in de aralarında bulunduğu 10 kentte 1 Mayıs yasak.

İSTANBUL

İstanbul`da 1 Mayıs kutlamaları çerçevesinde Taksim Kazancı Yokuşu`nda 1 Mayıs 1977 tarihinde çıkan olaylarda ölenler anısına saygı duruşu yapıldı, kırmızı karanfiller bırakıldı.

Gümüşsuyu`ndaki Türk-İş 1. Bölge Temsilciliği`nde toplanan 1 Mayıs 2002 Düzenleme Kurulu Başkanı ve DİSK Genel Sekreteri Musa Çam, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Hak-İş Genel Mali Sekreteri Agah Kafkas, KESK Genel Başkanı Sami Evren, Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, TGS Başkanı Şükran Soner, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu üyesi İngiliz gazeteci Barry White, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Özdemir, Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Sekreteri Gülsüm Cengiz`in aralarında bulunduğu grup, üzerinde "1 Mayıs" yazılı kırmızı karanfiller bulunan çelenkle, Taksim Kazancı Yokuşu`na yürüdüler.

Musa Çam, burada yaptığı konuşmada, 1 Mayıs 1977`de çıkan olayların üzerinden 25 yıl geçtiğini ifade ederek "Bizce olayların failleri belli, ancak bir türlü bu olaylar aydınlatılamadı. 1977`de, 1989`da ve 1996`da ölen işçi arkadaşlarımızı saygıyla anıyoruz`` dedi. Daha sonra 1 Mayıs`larda hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve Kazancı Yokuşu`na kırmızı karanfiller bırakıldı.

Ardından Taksim`deki Cumhuriyet Anıtı önüne geçen grup, üzerinde ``1 Mayıs`` yazılı çelengi anıta bırakarak, burada da saygı duruşunda bulundu.

GRUPLAR TOPLANMAYA BAŞLADI

İstanbul`da düzenlenen 1 Mayıs mitingine katılacak gruplar, Çağlayan Meydanı`nın Piyalepaşa Bulvarı ve Şişli taraflarında toplanmaya başladılar.

Emek Platformu`nun mitingine katılacak sendika, siyasi parti ve çeşitli demokratik kitle örgütlerinin üyeleri, Piyalepaşa Bulvarı üzerindeki Perpa altı ile alanın Şişli yönündeki arama noktalarında toplanıyor.

Sendika, siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri ile 1 Mayıs pankartları açan bu gruplar, oluşturulan çok sayıdaki polis arama noktasında üst aramasından geçiriliyor.

Meydan ve çevresinde, zırhlı polis araçları, robocoplar ve polis köpeklerinin takviyesiyle alınan yoğun güvenlik önlemleri dikkati çekiyor.

Bu arada, 1 Mayıs nedeniyle Şark Kahvesi civarındaki işyerlerinden bazılarının kapalı olduğu görüldü. Öte yandan, Çağlayan Meydanı`nın yakınındaki 6 okulda, miting nedeniyle bugün eğitime bir günlük ara verildi. Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, öğrencilerin ulaşım zorluğu ve güvenlikleri dikkate alınarak, bölgedeki 6 okulun tatil edildiğini bildirdiler.

ANKARA

Tandoğan Meydanı`nda düzenlenecek 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarına katılacak gruplar, belirlenen yerlerde toplanmaya başladı. Hak-İş üyesi işçiler, GMK Bulvarı`nda Saat 10.00`da biraraya geldiler.

Bulvar üzerindeki Hizmet-İş Sendikası Genel Merkezi önünde toplanan işçiler, ``Yerel Yönetimler Yasası Nerede?``, ``Filistin Soykırımına Son``, ``Katil Şaron Yargılansın`` yazılı pankartlar ile Türk bayrakları taşıdılar.

EŞCİNSELLER DE KATILIYOR

Kutlamalara katılmak üzere eşcinseller ve travestiler de Bulvar`a geldiler. ``Kaos GL Eşcinsellerin Sesi`` yazılı pankart arkasında biraraya gelen eşcinseller, 7 renkli bayrak ile pembe üçgenler taşıyorlar. Eşcinseller, vatandaşlara ``Zorunlu heteroseksüellik insanlık suçudur! Eşcinseller var`` başlıklı bildiriler dağıttılar.

``İnsanca Yaşam Platformu`` adı altında toplanan bir grup travestide ``3 milyon eşcinsel ülke yönetiminde onurlu yerini alıyor`` yazılı pankart açtılar. Travestilerin, Hak-İş üyesi işçiler tarafından alkışlandığı görüldü.

Türk-İş, İşçi Partisi ve TÜRMOB grupları ile Saadet Partisi milletvekilleri de saat 10.00`dan itibaren Toros Sokak ile Celal Bayar Bulvarı`nın kesiştiği noktada toplanmaya başladı. DİSK, HADEP, CHP ve TKP üyesi gruplar ise Hidoprom`da yürüyüş için biraraya geliyorlar.

KAMU SEN: 1 MAYIS RESMİ TATİL OLSUN

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, 1 Mayıs`ın, çalışanların bayramı şeklinde kabul edilmesini ve resmi tatil olmasını istedi. Akyıldız, 1 Mayıs`ta, provokasyon hareketlerine sahne olunmamasını temenni ederek, ``Türkiye Kamu-Sen olarak, 1 Mayıs`ın çalışanların bayramı olarak kabul edilmesini ve resmi tatil olmasını istiyor, bugünün olaylarla değil, şölenlerle geçmesini temenni ediyoruz`` dedi.

BUDAK'TAN KUTLAMA

İstanbul Bağımsız Milletvekili Rıdvan Budak, parlamento muhabirlerinin 1 Mayıs İşçi Bayramı`nı kutladı. Budak, TBMM`deki basın bürosunu ziyaret ederek tüm bürolara kırmızı karanfil dağıttı.

Türkiye`nin 1 Mayıs`ın bayram olarak kutlanmadığı birkaç ülkeden biri olduğunu belirten Budak, bunun için gerekli adımların atılması gerektiğini söyledi.

OKUYAN: HAK ARAMA SEMBOLÜ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı YaşarOkuyan, ``1 Mayıs, ülkemizde ve dünyada uzun yıllardır çalışanların hak arama sembolü haline gelmiştir`` dedi.

Bakan Okuyan, bir mesaj yayınlayarak çalışanların 1 Mayıs Günü`nü kutladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı`ndan yapılan açıklamaya göre, Bakan Okuyan mesajında, ``Tüm çalışanlarımızın 1 Mayıs Günü`nü en içten duygularımla kutluyorum. 1 Mayıs, ülkemizde ve dünyada uzun yıllardır çalışanların hak arama sembolü haline gelmiştir`` dedi.

ÇİLLER'DEN MESAJ

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Türkiye`de iş hayatının perişan olduğu bir dönemin yaşandığını belirterek, ``Her ekonomik başarının temel harcı alın teridir, işçilerin emeğidir`` dedi.

Çiller, 1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda, Türkiye`nin üretimsiz milliyetçiliğin olmayacağını son gelişmelerle açık bir biçimde gördüğünü belirtti.
Yayın tarihi: 01.05.2002
602
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.