Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Buena Vista bir üyesini daha kaybetti

Buena Vista bir üyesini daha kaybetti

Dünyaca ünlü Buena Vista Social Club grubunun usta vokalisti İbrahim Ferrer, Havana'da 78 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Küba müziğini dünyaya sevdiren Buena Vista Social Club grubunun usta vokalisti İbrahim Ferrer, 78 yaşında öldü. Ferrer'in menajeri, sanatçının Avrupa turnesi dönüşünde rahatsızlanması üzerine çarşamba günü hastaneye kaldırıldığını ve dün yaşama veda ettiğini söyledi.

Küba'nın geleneksel "son" müziğinin en tanınmış yorumcuları arasında olan Ferrer, 14 yaşında dans kulüplerinde şarkı söylemeye başladı. Ferrer, 50'li yıllarda ülkenin tanınmış gruplarıyla çalıştı.

Uzun yıllar ayakkabı boyadı
İsmi zamanla unutulan ve uzun yıllar ayakkabı boyacılığıyla geçinen İbrahim Ferrer, usta Kübalı müzisyenlerle bir araya geldiği, Buena Vista Social Club albümünün 1997 yılında yayınlanmasıyla büyük başarı elde etti. Albüm Grammy ödülü aldı.

'Buena Vista' efsanesi
Alman yönetmen Wim Wenders'in 1999 çektiği "Buena Vista Social Club" filmiyle, grup üyesi müzisyenler ileri yaşlarında dünya çapında üne kavuştu. 1999 ve 2003 yıllarında iki solo albümü yayınlanan Ferrer, 2000 yılında 72 yaşındayken "en iyi yeni şarkıcı" dalında Grammy ödülü aldı. Ancak ABD vize vermediği için ödülünü almaya gidemedi.

Türkiye'ye de gelmişti
Ferrer, 2 yıl önce Türkiye'ye gelerek Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda dinleyicileriyle buluşmuştu. Grubun en yaşlı üyelerinden 94 yaşındaki Compay Segundo ve piyanist Ruben Gonzalez aynı yıl yaşama veda etmişti.
351
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.