Magazin

Budistler, mutlu sakin ve huzurlu

Budistler, mutlu sakin ve huzurlu

Budistlerin beyinleri üzerinde yapılan araştırmalar, onların pek çok insandan daha mutlu olduklarını ortaya çıkardı...

Amerikalı bilimadamları tarafından yapılan araştırmalar, Budistlerin 'mutlu, sakin ve huzurlu kişiler' olduğu savını doğruladı. Madison'daki Wisconsin Üniversitesi nörologları tarafından, Budistlerin beyinleri üzerinde son tarama teknikleri kullanılarak yapılan incelemede, ön lobun önünde yer alan "prefrontal" lobun sürekli parladığı yani aktif durumda olduğu fark edildi.

Sürekli böyleler
Uzmanlar, mizaç ve irade gibi duygularla ilgili olan bu bölgedeki hareketliliğin, pozitif duygular ve iyi ruh halinin göstergesi olduğunu belirttiler. Bu parlaklığın sadece meditasyonda değil sürekli olduğu ifade edildi.

Meditasyon mucizesi
California Üniversitesi San Francisco Tıp Merkezi'nden Paul Ekman'ın yaptığı araştırmada ise, meditasyonun, beyindeki korku hafızası merkezi olan "amigdala"yı kontrol edebileceği anlaşıldı. Ekman'a göre, meditasyon konusunda başarılı olan Budistler, diğer insanlara göre daha az şoke oluyor ve daha az telaşa kapılıp sinirleniyorlar.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 23.05.2003
390
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.