Magazin

Bu 'Yolda' 37 yıl bekledi

Bu 'Yolda' 37 yıl bekledi

37 yıl süren bekleyişin ardından Francis Ford Coppola, Jack Kerouac'ın ünlü romanı 'Yolda'nın çekimlerine hazırlanıyor.

Ünlü yönetmen Francis Ford Coppola, 'On The Road-Yolda' romanın film haklarını satın aldığı 1968'de, 'The Godfather' ve 'Apocalypse Now' gibi onu bütün dünyaya tanıtan filmleri henüz çekmemiş, yıldızı yeni parlayan bir yönetmendi. Daha önce de birkaç kez projenin gerçekleşmesi için düğmeye basılmış, ancak Coppola'nın yazılan senaryolardan memnun kalmaması üzerine filmin çekimi askıya alınmıştı.

Seneye başlanıyor
2006 yılında yapımına başlanacak filmin senaryosunu Jose Rivera yazdı. Filmin yönetmenliğini Walter Salles yapacak. Salles ve Rivera daha önce 'Motosiklet Günlüğü'nde de birlikte çalışmıştı. Kerouac rolünü Billy Crudup, Moriarty karakterini ise büyük olasılıkla Colin Farrell canlandıracak.

Beat'lerin "kutsal kitabı"
Bilinç akışı stilinde yazılan 1957 tarihli roman 2. Dünya Savaşı'nı izleyen dönemde yazarın ABD ve Meksika'yı baştan başa dolaşmasını anlatıyor. 'Yolda', farklı deneyimlere aç, konformizme ve statükoya başkaldıran bütün bir kuşağa esin kaynağı olmuştu.

Beat kuşağının "kutsal kitabı" sayılan eserin 78 metre uzunluğundaki kağıt rulodan oluşan orijinali New York'ta 2.4 milyon dolara alıcı bulmuştu.
Yayın tarihi: 08.08.2005
360
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.