Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bu ülkede sigara yasak

Bu ülkede sigara yasak

Gelenekten ve azminden güç alan Buhutan hükümeti, sigara alışkanlığının kökünü ülke çapında kazımayı hedefliyor. Buhutan böylece, dünya çapında, sigara kullanımının tamamen ortadan kaldırıldığı ilk ülke olabilir.

Uzak Himalaya krallığındaki sigara geleneği 17. yüzyıla, bazılarına göre ise daha da eskilere dayanıyor. 1640'lı yıllarda modern Buhutan devletinin kurucusu olan Shabdrung Ngawang Namgyal adındaki savaşçı rahip resmi binalarda tütün içilmesini kanuna aykırı ilan ederek kamusal alanda sigara içilmesine ilk yasağı yürürlüğe koydu.

Tütün yasağının tarihte önemli yeri olduğunu düşünenler arasında, kampanyaya öncülük eden Sağlık Bakanı Sangay Ngedup da bulunuyor. Ngedup "Bize Budizmi getiren muhteşem aziz Padmasambhava ya da Guru Rimpoche de sigaranın kötü olduğunu, Efendi Buda'nın izinden giden kimsesnin sigara içmemesi gerektiğini söyledi" diye konuşuyor. Bakan, misafir gazetecilere ve sağlık yetkililerine tütünü yasaklamak isteyenin hükümet olmadığını söylüyor.

Halk istemiyor
Sigara içme ve haşhaş tohumu çiğneme üzerindeki yasak talebinin yerel halk topluluklarından geldiğini belirten bakan, hükümetin yalnızca isteneni yaptığını belirtiyor. Buhutan'ın başkenti Thimou'dan arabayla saatlerce uzakta olan güzel Dochu La geçidine gelindiğinde, Wangdue bölgesine girmiş oluyorsunuz.Buhutan'ın hemen hemen bütün kırsal yörelerinde olduğu gibi, burada da tütün satışı tamamen yasak.

Thimpu ve civarında yaşayan halk şimdiye dek yasağa karşı çıkmış, ancak Wangdue gibi küçük şehirlerden bol destek alınıyor.

Bölgenin valisi ya da Buhutan'daki tabiriyle dzongdag'ı olan Pem L Dorji "Yerel esnaf, öğretmenler, sıradan insanlar, hepsi gelip benden tütünü yasaklamamı istedi. Ben de 'Bu bana kalmış değil, sizin kararınız' dedim" diye konuşuyor. "Kendileri bir tüzük hazırladılar, artık sigara içen insanlara ceza kesiyoruz. Genellikle önce uyarıyoruz, ama bu sadece bir kez oluyor" diye konuşuyor.

Dorji'nin temel kaygılarından biri Thimpu bölgesinde bulunan, kendi şehrinden sadece birkaç kilometre uzaktaki daracık bir alanda sigaranın yasal yollardan temin edilebiliyor olması.

(BBC)
390
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.