Magazin

Bu takımın 13 bin antrenörü var

Bu takımın 13 bin antrenörü var

Web Football Club dört yıl önce Fransa'nın Caen kentinde beden eğitimi öğretmeni Frederic Gauquelin (32) tarafından kuruldu.

İl Amatör Ligi'nde oynamaya başlayan kulübün en önemli özelliği, İnternet üzerinden yönetilmesi. Gauquelin, kurduğu www.webfootballclub.com web sitesinde takımla ilgili tüm kararları sanal antrenörlerin oylamasına açtı.

Şimdi binlerce antrenör her maç öncesi ilk 11'den sahadaki dizilişe, penaltıları kimin kullanacağına kadar her türlü ayrıntıyı oylarıyla belirliyor. Maç sonrası da web sitesindeki forumda sonuçları tartışıyor. Bu sezon en başarılı sanal antrenörler sıralamasının en tepesindeki Zen'e göre 20 yıl sonra sadece İnternet'ten yönetilen takımlardan oluşan bir lig kurulacak.

 • Niye iyi oyuncular kadroda yer almıyor bunu anlayamıyorum.

 • 3-0'lık bu galibiyet için teşekkürler. Ve bu haftaki doğru tercihleri yapan antrenotlara da teşekkürler. Bu galibiyetle 1. kümeye çıkma umudunu tekrar yakaladık. Ama, niye antrenmansız oyuncular oynatılıyor ki!

 • Sonuç çok iyi ama antrenmanda daha iyi çalışanlar ve hırslı oyuncular yerine sırf yetenekli diye hak etmeyenlerin oynamasını anlamıyorum.

 • İyi oyuncuların bazıları antrenmanlara gelmiyorlar. Hatta gelmeyeceklerini bile haber vermiyorlar. Yetenekli demek antrenmanlara düzenli katılmamak anlamına mı geliyor? Bugüne kadarki sonuçları kolektif oynadıkları, uyumlu bir tablo sergiledikleri için aldılar.

 • Amatör kulüplerde genelde böyledir. En iyi oyuncuları seçer ve kadroya yazarsınız. Başka türlü iyi sonuç almayı başaramazsınız.


 • Bu tartışmalar, Fransa'nın Calvados şehrinin Amatör Lig 2. Kümesi'nde terfi mücadelesi veren Web Football Club'un antrenörleri arasında geçiyor. Ama bu antrenörler takımı saha kenarından değil İnternet'ten yönetiyor. Evet doğru okudunuz İnternet'ten. Tam 13 bin 37 İnternet antrenörü ya da Fransızların deyimiyle antrenot (entrainaute) sezon boyunca bilgisayar başında Web Football Club'u yönetiyor. Maçtaki takım dizilişinden kornerleri kimin atacağına hatta antrenmanlardaki çalışma temposuna kadar tüm konularda tercih yapıp oy gönderiyorlar. Kulüp başkanı Frederic Gauquelin'e göre dünyanın İnternet'ten yönetilen ilk futbol takımı her hafta 13 bini aşkın antrenörün oylarıyla antrenman yapıyor, maçlara çıkıyor.

  Her şey 2000 yılının bir bahar günü başladı. Otomobiliyle beden eğitimi öğretmenliği yaptığı liseye doğru yol alan Frederic Gauquelin, rutin bir güne daha başlamak üzereydi. O gün öğrencilerine yaptıracağı egzersizleri düşünüyordu ki kafasında bir şimşek çaktı. Monoton öğretmenlik yaşamına renk katacak bir fikir geçti futbol meraklısı Gauquelin'in zihninden. Bir futbol kulübü kuracak ve bu kulüp taktikleri İnternet antrenörlerinden alacaktı. Bu fikir öylesine parlak gözüktü ki kimse esinlenmesin diye bir süre gizli tuttu. 'Benden önce başka biri bu projeyi hayata geçirirse diye bir korkuya kapıldım. Tam o sırada Finlandiya'daki bir projeden bahsediliyordu. Ama, o cep telefonuyla takıma taktik verilmesiyle ilgili bir projeydi. Oysa benim projemde en ufak detaya kadar her konuda söz sahibi İnternet antrenörleri olacaktı.'

  Gauquelin, parlak fikrini hayata geçirmek için 2001'in başında 16 bin Euro'luk bir banka kredisi alarak işe başladı. Kulübü Web FC ismiyle Fransa Futbol Federasyonu'na kaydettirdikten sonra kadro oluşturuldu. Sadece yerel ligde oynayan oyuncular yer almadı kadroda. Tamamen İnternet'ten yönetilen bir takımda oynama fikri ulusal amatör ligde forma giyen daha tecrübeli birkaç oyuncuya da çok cazip geldi. Daha düşük seviyede oynamayı göze alarak Web FC'ye geldiler. Ardından Gauquelin'in tuttuğu iki web tasarımcısı bir web sitesi kurdular. Sanal antrenörlerin hafta boyunca oy kullanabilecekleri bir sistem oluşturdular.

  Buna göre Fransa'nın ve hatta dünyanın herhangi bir noktasındaki antrenörler, bilgisayarları başına geçip takımın antrenman programını belirledi, maçta görev alacak kadroyu seçti, sonra da forum sayfalarında alınan sonuçları tartıştı. İlk sezonda sadece 168 İnternet antrenörü oy kullandı. Ancak seçimleri başarılıydı. İlk sezonda Web FC, 5. kümeden 4. kümeye çıkmayı başardı.

  ÜYELERİN SAYISI 13 BİNİ AŞTI
  Web FC'nin ismi yayıldıkça antrenörlerin sayısı da hızla arttı. 2003'te 768'i bulan antrenör sayısı geçen ekimde 2 bin 378'di. Aradan geçen beş ayda özellikle Fransız basınında art arda çıkan haberler sayesinde antrenör sayısında patlama oldu. Şu andaki 13 bin 37 antrenörün yaklaşık yüzde 80'i Fransız. Geri kalan yüzde 20'in içinde dünyanın her yerinden üyeler var.

  Üyelerin sadece yüzde 10'u kadın. Ancak, İnternet antrenörlerinden Dalzim'in (19) bir şikayeti var. 'Ne yazık ki 13 bini aşkın antrenörden sadece 2 bin kadarı düzenli bir şekilde maçlar için oy kullanıyor. Keşke daha fazla olsa.'

  Oy verenlerin sayısını artırmak için bu sezon ödül de var. Sezon sonunda en fazla puan toplayan İnternet antrenörlerini 450 Euro'dan 10 Euro'ya kadar ödüller bekliyor.

  Tüm İnternet antrenörlerinin her konudaki oylarını değerlendirme işi de Gauquelin'e kalıyor. Hafta içi liseden çıkıp evinin yolunu tutuyor ve bilgisayar başında güncellemeleri yapmaya koyuluyor. Antrenmanların temposunu, oyuncuların form durumunu ve varsa sakatlıklarını takip edip veri girişi yapıyor. Pazar sabahı ise erkenden kalkıp maçla ilgili verilen tüm oyları özel bir hesaplama programına yüklüyor. Programda her konuda en fazla oy alan ve maçta kullanılacak seçeneği tespit ediyor: 'Çok zaman alan bir iş. Keşke ekonomik açıdan başka bir işe ihtiyaç duymasam da bununla uğraşsam. Ancak, kulübün şu anki mali durumu buna müsaade etmiyor. Şu anda 30 bin Euro'luk bir bütçemiz var. Belki ileride daha fazla ekonomik imkana sahip olursak genel menajer olurum kim bilir?'

  GELECEK SANAL ANTRENÖRLÜKTE
  Gauquelin, sanal antrenörlüğün geleceğini çok parlak görüyor, hatta gelecekte futbolseverlerin bu yöntemle iyice oyunun içine gireceğini savunuyor: '15-20 yıl içinde bu interaktif kulüp yönteminin futbola hakim hale geleceğini düşünüyorum. Mutlaka başka örnekler de çıkacak. Daha fazla sponsor bu kulüplere ilgi gösterecek.'

  Şu anda Web FC İnternet antrenörleri sıralamasında birinci durumda bulunan Zen de çok umutlu gözüküyor. '10 yıl içinde takım ulusal amatör lig CFA'ya yükselecek ve referans gösterilecek. 20 yıl sonra ise sadece İnternet'ten yönetilen takımların bulunduğu ayrı bir ligin kurulabileceğini düşünüyorum.'

  Web FC'nin başında sanal antrenörlerin komutlarını uygulayacak gerçek bir antrenör de var. Christian Vanthuyne maç öncesi seçilen ilk 11'i ilan ediyor, maç içinde de sanal antrenörlerin taktiksel emirlerini yerine getiriyor. Ancak sorunlar çıkmıyor değil. 'Saha kenarında maça müdahale yetkimin bulunmasını isterdim. Çünkü, maç öncesi verilen taktik oyunun akışı içinde bazen geçerliliğini yitiriyor. Emirler büyük yerden, uymaktan başka çarem yok.'

  SANAL ANTRENÖRLERİN KARIŞMADIĞI DURUM YOK
  Web Football Club'ın İnternet antrenörleri, maç öncesi oyun taktiğini, sahaya çıkacak 11'i, oyuncuların saha içindeki mevkilerini, alan mı, adam adama mı savunma yapılacağını, oyuncu değişikliklerini, penaltıları kimin kullanacağını, rakip frikiklerde barajda kimlerin yer alacağını hatta şut atılırken barajdan kimin fırlayacağını, hafta içi yapılan antrenmanlarda ne tip egzersizler yapılacağını, hangi oyuncuların bireysel antrenmana ihtiyaç duyduğunu vs. belirliyor. Antrenörler, bu kararları alırken en çok futbolcuların maç sonrası yazdığı raporlardan faydalanıyorlar. Eğer verdikleri oylar iyi sonuç getirirse aldıkları puan yükseliyor ve tüm antrenörler içinde kademe atlıyorlar. En yüksek kademe teknik direktör. Teknik direktörler sayıca en düşük grup ama oyları tüm oylar içinde yüzde 25'le en büyük ağırlığa sahip.
  (Hürriyet Pazar)
  Yayın tarihi: 27.03.2005
  472
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.