Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bu roller kaçar mı?

Bu roller kaçar mı?

Sinema dünyasında pek çok yıldıza şöhret kapılarını açan beyazperdenin ünlü film kahramanları için ilk olarak başka yıldızların düşünüldüğü ortaya çıktı.

İnternet'teki "askmen" sitesinin araştırmasına göre, sonradan milyonların izlediği filmlerin başrolleri, çeşitli nedenlerle o rollere sahip olamayan ya da senaryoları geri çeviren ünlülere pişmanlık yaşatıyor. İşte yıldızlara "keşke o rolü kabul etseydim" dedirten filmler ve kaçırılan bu rollerin öyküsü:

Superman: Bu film için ilk olarak James Caan düşünüldü. O yıllarda çok popüler olan Caan'a, 1978 yapımı "Superman" filminin başrolü teklif edildi. Çelik adam rolünü beğenmeyen Caan, "Ben o saçma kostümü hayatta giyemem" diyerek, yapımcıları geri çevirdi. Bunun üzerine daha sonra bu rolle efsaneleşen Christopher Reeve'de karar kılındı.

Monster's Ball: "Leticia Musgrove" rolü, ilk olarak Vanessa Williams'a önerildi. Filmdeki erotik sahneler nedeniyle rolü geri çeviren Williams'ın ardından, Angela Bassett da aynı yanıtı verdi. Sonunda rolü bir başka siyah oyuncu Halle Berry kabul etti ve başarıyla canlandırdı. Bu film Berry'ye "En İyi Oyuncu" dalında Oscar kazanan ilk siyah kadın oyuncu olarak sinema tarihine geçti.

Platoon: "Chris Taylor" rolü ilk olarak "Matrix" ve "Hız Tuzağı" filmlerinin ünlü aktörü Keanu Reeves'e önerildi. Yönetmen Oliver Stone taze bir yüz ararken Reeves'in yanı sıra, Johnny Depp'i de düşündü. Sonunda rolü Charlie Sheen kabul etti. Bu rol Sheen'e şöhret kapılarını açtı ve bu yapımın ardından "Wall Street", "Hot Shots" gibi ses getiren yapımlarda rol aldı. Her ne kadar Keanu Reeves bugün çok tutulan bir oyuncu olsa da tüm zamanların en başarılı savaş filminde oynama fırsatını kaçırmış oldu.

Beverly Hills Polisi (Beverly Hills Cop): Eddie Murphy'yi dünya çapında şöhrete kavuşturan filmdeki polis Axel Foley rolü ilk olarak "Rocky" ve "Rambo" serilerinin ünlü aktörü Sylvester Stallone'ye teklif edildi. Stallone, bu yapım yerine "Kobra" adlı filmde rol aldı. Sonunda "Beverly Hills Polisi" 80'li yılların en büyük gişe hasılatına ulaşan yapımlarından biri olurken, "Kobra" bu başarının yanından bile geçemedi. Film, Eddie Murphy'yi dünya çapında şöhrete kavuşturdu.

Terminator: Filmin çevrildiği dönemde efsane bir sporcu olan ve bazı filmlerde de rol alan O.J. Simpson, eğer teklifi reddetmeseydi "Terminator" olacaktı. Ancak böyle "soğukkanlı bir katili" canlandırmak için fazla sevimli olduğunu düşünen Simpson, teklifi geri çevirdi. Sonunda rol, Arnold Schwarzenegger'in oldu ve 1982 yılında çevirdiği "Barbar Conan" filmiyle yıldızı parlamaya başlayan Schwarzenegger, bu film sayesinde dünyaca ünlü bir yıldız oldu.
Yayın tarihi: 21.05.2006
409
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.