Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bu programlar evliliğe zarar

Bu programlar evliliğe zarar

TV kanallarındaki 'evlendirme' programlarının zararlı olduğu sonucuna varan Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu: Sözsüz, nişansız evlilik olmaz. Aile, para karşılığı yapılandırılamaz.

Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu, çeşitli televizyon kanallarında yayımlanan evlendirme programlarını 'Türk aile yapısına ters' buldu. Kurumun yaptırdığı araştırmada, söz ve nişan gibi aşamalar olmadan evlilik yapılmasının sakıncalı olduğu ve bu programların ailenin geleceğini tehdit ettiği sonucuna varıldı.

Araştırmada, 'bilgi' karşılığında para verilen 'Kim 500 Milyar İster?' türü programların yararlı, ancak 'aile kurumunun para karşılığı yapılandırıldığı' programların zararlı olduğu ifade edildi.

'Kurmaca' hayatlar
Aile Araştırma Kurumu, kurum uzmanı Fatma Özdoğan'a 'Medyanın Aile Kurumu Açısından Eleştirel Okunması-Biz Evleniyoruz Programı Örneği' adlı bir araştırma yaptırdı. Özdoğan'ın araştırmasında, sözkonusu programların 'kurgulanmış hayatlar' sunduğu belirtilerek, "Yarışma moduyla birlikte sunulan bu senaryolar halkın temel toplumsal yapısını zedeleyebilir. Bu yarışmaya katılan gençlerin değerli bir hayat kurma mücadelesi içinde mi oldukları, yoksa kurmaca bir hayatın aktörleri mi oldukları üzerinde durulmalı" denildi.

'Bunlar bize ters...'
Araştırmada, "Aile yapımızın kurulma şekline son derece ters düşen bir yarışma formatı söz konusu. Türk ailesinin kurulma aşamaları, ailelerle ve akrabalarla olan ilişkiler, evlilik kurulmasında yaşanan söz, nişan ve benzeri uygulamaların formata zorla enjekte edilmiş dokusu, son derece hassas dengeleri zedeleyecek bir görünümdedir" görüşüne yer verildi.

Söz konusu programların hiçbir süzgeçten geçmeden seyircilere ulaştığına dikkat çekilen araştırmada, şöyle devam edildi: "Geleceğin üreticisi konumunda olan ailenin ne kadar ciddi tehdit altında ve korumasız olduğu savı gündeme gelmektedir. Türk ailesinin kendini içinde bulduğu bu iletişim patlamasından nasıl ve ne yönde etkilendiği, üzerinde durulması gereken öncelikli bir konudur. Bu patlamanın orta ve uzun vadede ülkenin hem ekonomik, hem de kültürel envanterine yapacağı etkiler kestirilememekte."

Araştırmada, bilgi karşılığı para kazanılan 'Kim 500 Milyar İster' gibi yarışmaların ise çöpçatan programların aksine yararlı olduğu öne sürüldü. Bu yarışmaların 'bilgi toplumu yaratmada kendi üzerlerine düşen görevi yerine getirdiği' kaydedilen araştırmada, "Mutluluk, sevgi, sadakat duygularının yeşerdiği ve büyüdüğü aile kurumunun para karşılığı yapılandırılması ve ödülü para olan birlikteliğin adının aile olması, kültürel yapımızda son derece önemli yaralar açabilir" denildi.

Türk ailesi nasıl olmalı?
Araştırmada, Türk ailesinin 'temel ilke ve değerleri' ise şöyle sıralandı: "Hakkaniyet, dürüstlük, sabır, onura saygı, kişisel bütünlük, tutarlı olma, sorumluluk alma, önem verme, koşulsuz sevgi, yardımlaşma ve yüreklendirme."
(Radikal)
547
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.