Magazin

Bu popo, gişeyi düşürdü

Bu popo, gişeyi düşürdü

Tanıtım afişleriyle gündeme gelen "Plajda" filminin oyuncusu Tuba Ünsal'dan şaşırtan açıklama.

Bir genç kızın kalçası, afişin neredeyse yarısını kaplıyordu. Geri planda ise filmin oyuncuları Gürgen Öç ve Sarp Apak belli belirsiz görünüyordu. Kısaca afiş filmden daha çok konuşuluyordu. Oyuncular bu konuda ne düşünüyordu. Vatan'a konuşan Tuba Ünsal şöyle dedi:

"O poponun olduğu afişlerin izlenme oranını artırmadığını tam aksine azalttığını düşünüyorum. Bana diğer oyuncular da katılıyor. Biz gereksiz olduğunu söyledik. Zaten bazı afişlere o popoyu koymadılar. Onunla ilgili çok çaba gösterdik. Gürgen, Sarp ve yönetmenimizle birlikte afişin değiştirilmesini istedik. Hatta yönetmenimiz başka bir tasarım yaptırdı. O afişte popo daha küçük bir şekilde görünüyordu. Ama sonuç itibarıyla yapımcımızın istediği oldu. O afiş yüzünden filmin zarar gördüğünü düşünüyorum çünkü gişeyi artırmadı. Afişin anlamı filmi anlatması demek. Afişte filmle ilgili her detay olmalıydı.

Öyle bir afiş insanlarda başka bir izlenim anımsatıyor. Önceki gün Hacettepe Üniversitesi'nde bir konferansa katıldım. Kızın biri dedi ki 'ben annemi ve ablamı filme gitmek için çok zor ikna ettim, çünkü onlar gençlik filmlerine gitmek istemiyordu. Ama Plajda filmine gittikten sonra içeriğinin farklı olduğunu anladık. Afiş başka bir şey çağrıştırıyor' dedi. Ama buna rağmen filmin izlenme oranı 1 haftada 100 bin'i geçti. Çok büyük reklam çalışmaları olmadı. Gişesinin kulaktan kulağa reklamla olacağını düşündük. O poponun figüranlardan bir tanesinin olduğunu biliyorum. Zaten filmde benim öyle görüntüm de yok."

Sansür uygulanabilir
Ünsal filmin afişine konulan yasak ile ilgili şunları söyledi:

"Daha önce de mayolu Zeki Triko'nun afişlerine havaalanında sansür uygulandı. Böyle şeyler olur. Açıkçası bu tarz cinsel gönderme yapılan objelerin sokaklarda çoluk çocukların görebileceği yerlerde olmasını ben de doğru bulmuyorum. O yüzden kapalı toplumların olduğu bölgelerde böyle sansürler uygulanabilir. Bu yer Eyüp ya da bir ilkokulun önüyse tabi ki sansürlenmeli."
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 13.03.2008
474
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.