Magazin

Bu nasıl duyarsızlık

Bu nasıl duyarsızlık

Şişli'de bir yangına giden itfaiye ekipleri, sokaklara gelişigüzel park edilen ve anonslara rağmen çekilmeyen araçlar yüzünden müdahalede gecikti. İstanbul'da itfaiye için riskli 1370 sokak var.

Şişli'deki bir yangına müdahaleye giden itfaiye ekipleri, sokaklara park edilen araçlar yüzünden zor anlar yaşadı. Dün saat 04.30 sıralarında Fulya Mahallesi Mehmetçik Caddesi Çeltik Sokak' taki Murat Apartmanı'nın beşinci katındaki dairenin mutfağındaki aspiratörden kaynaklanan elektrik kontağı sonucu, yangın çıktı.

Yangını fark eden bir vatandaş, apartmandaki dairelerin zillerini çalarak içerdekileri uyandırmaya çalıştı. Ancak dairelerden cevap alınamaması üzerine, itfaiye ve ambulans çağrıldı. İhbar üzerine olay yerine gelmek isteyen itfaiye ekipleri, sokakların dar olması ve park edilen araçlar yüzünden yangın mahalline ulaşmakta güçlük çekti.

Kilitli kapı açılamadı
Daha sonra bina önüne gelen itfaiye ekipleri, apartmanın giriş kapısının kilitli olması nedeniyle beşinci kata girmek için duvara merdiven dayadı. Merdivenle beşinci katın penceresine ulaşan görevliler, kırdıkları camdan içeri girerek yangını büyümeden söndürdü.

Mutfakta maddi hasara yol açan yangın sonrası içeride yaşayan insanların dumandan etkilenmiş olabileceği düşünülerek, odalar kontrol edildi. Dairede kimsenin olmadığını belirleyen ekipler, dönüşte de yine daracık sokaklar ve gelişigüzel park eden araçlar yüzünden uzun süre beklemek zorunda kaldı.

Anons da işe yaramadı
Bu araçların kaldırılması için yardım istenen trafik ekibi, megafonla anonslar yaptı. Sahiplerinin dışarı çıkmaması üzerine, araçlar, itfaiye görevlilerince sokak kenarlarına itildi. İtfaiye araçları, görevlilerin sürücülere el işaretleriyle yaptıkları yardımla sokaktan çıkabildi.

Beş bin yangın musluğu
İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Sabri Yalın, dar sokakların büyük sorun olduğunu açıkladı. Yalın, "Biz gerekli çalışmaları yapıyoruz. Halktan sürekli araçlarını park ederken dikkat etmelerini istiyoruz. Trafik Müdürlüğü'yle irtibat halindeyiz. İtfaiye için sorunlu olan 1370 sokak var. Bunların yüzde 50'sine yangın musluğu yaptık.

İstanbul genelinde 5 bin yangın musluğu var" dedi. Şişli'deki yangına Beyoğlu Grubu' ndan çıkan araçların normal koşullarda üç dakikada ulaşabileceğini belirten Yalın, ancak dar sokaklar nedeniyle dört dakika gecikildiğini kaydetti.

İtfaiyenin dar sokaklar nedeniyle sıkıntı çektiği bölgeleri Beyoğlu, Suriçi, Eminönü, Sarıyer ve Beşiktaş'ın bir kısmı olarak sıralayan Yalın, şunları söyledi: "Ne yazık ki bu bölgelere yenileri ekleniyor. Özellikle Levent ve Etiler'de güzel bahçeli evler yapılmış. Ancak bahçe yapılırken sokaklar dar bırakıldığı gibi araçlar da sağlı sollu park ediliyor.

İtfaiye araçlarının girmesinde sorun yaşandığı için buralara yangın muslukları yaptırdık. İtfaiye araçları gerekirse park etmiş araçlara çarpa çarpa olay yerine gidecektir. Araç sahipleri vicdanları el veriyorsa bizi gidip şikâyet etsin."
(Radikal)
Yayın tarihi: 29.09.2003
427
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.