Magazin

Bu müzede her şey yaşıyor

Bu müzede her şey yaşıyor

Tatilde Ege ve Akdeniz kıyılarına uzanıp da Adatepe Zeytinyağı Müzesi'ni görmemek olmaz. Akdeniz kültürüne biçim vermiş zeytinle ilgili her şey burada...

İzmir'den yola çıkıp Balıkesir'in Ayvalık ilçesini geçince veya İstanbul'dan yola koyulup Çanakkale'nin Küçükkuyu ilçesini geride bırakınca, zeytinyağı üretiminin kalbine adım atmış olursunuz. Yani Edremit, Ayvalık, Havran, Burhaniye, Akçay gibi ilçeleri barındıran körfez bölgesine. Her sezon yüz binlerce turisti ağırlıyan bu bölgede, binlerce yıldan beri Akdeniz medeniyetine damgasını vuran zeytinin kültürünü, tarihini anlatabilecek bir yer yoktu. Ta ki farklı iş kollarından gelen 'üç meraklı', Küçükkuyu ilçesindeki Adatepe Köyü'ne yerleşene kadar...

Mahmut Boynudelik, Haluk Yurtkuran ve Erhan Şengel'in ortak özelliği zeytin ve tarihe merakları. Adatepe Zeytinyağı Müzesi'nin tohumları, yedi yıl önce üçlünün köyde birer ev almasıyla atıldı. Üç arkadaş daha sonra Çanakkale-İzmir yolu üzerindeki eski sabunhaneyi alıp müzeye çevirdi. Müze müdürü Metin Erden, "Kültür Bakanlığı'ndan onaylı olan bu müze Türkiye'nin ilk ve tek zeytinyağı müzesi. Amacımız zeytinyağının, tarih boyunca sofralarımıza nasıl geldiğini göstermek ve zeytinyağı kültürünün gelişmesine katkıda bulunmak" dedi.

Giriş ücretsiz
Ücretsiz olarak gezilen müze, aslında bir tür fabrika! Hasat zamanı Adatepe'den gelen zeytinler, burada taş değirmende en klasik yöntemle işlenerek zeytinyağı ve sabun yapılıyor. Ziyaretçilerin gözü önünde üretilen zeytinyağı ve sabunlar, müzede ya da İstanbul'daki mağazalarda satılıyor. Müzede tarih boyunca zeytinyağı ve sabun üretiminde kullanılan pres ve burgular, sepetler, budama aletleri, zeytinyağlı kandiller, zeytinyağı saklama küpleri, sabun damgaları ve eski zeytinyağı tenekelerini de görmek mümkün.

Müzenin simgesi ise 19. yüzyıl sonunda bölgede yaşayan bir Rum kızının güzel yüzü. Güzelliği ve iyilikseverliği dillere destan 'Refika', Birinci Dünya Savaşı sonunda, toprağından koparılmış. Türk köylerinde ardından türküler yakılan Refika'nın bir ara Sakız'a yerleştiği hatta Yunanistan'ın ilk güzellik kraliçesi olduğu yolunda rivayetler oldu. Ama Adatepe Zeytinyağı Müzesi'nin üç kurucusu, Sakız adasına yaptıkları ziyarette, Refika'dan hiçbir ize rastlayamadı.

Üçlü burada gördükleri bir kartpostaldan etkilenip satın aldı. Kartpostalı gören Adatepe'nin yaşlıları, büyük bir heyecanla ve gözyaşları içinde "Evet, bu o" yanıtını verince, kartpostaldaki kız, Adatepe etiketlerindeki yerini aldı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 04.07.2004
455
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.