Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bu müjde erkekler için

Bu müjde erkekler için

Hareket her derde deva! Fiziksel olarak aktif olmanın insanı parkinson hastalığına karşı da koruduğu ortaya çıktı.

ABD'de Harvard Kamu Sağlığı Okulu uzmanları tarafından yapılan araştırmada yetişkinlik döneminde sürekli ve düzenli spor yapan erkeklerde parkinson hastalığına yakalanma oranının yarı yarıya düştüğü belirlendi.

Yapılan araştırmada sporun yoğunluğu arttıkça hastalık riskinin de düştüğü görüldü. Uzmanlar düzenli olarak terleyene kadar spor yapan erkeklerde riskin hiç spor yapmayanlara göre yüzde 60 daha az olduğunu söyledi. Ancak bu etki kadınlar için geçerli değil.

125 bin kişi 14 yıl incelendi
14 yıl boyunca 48 bin erkek ve 77 bin kadının incelendiği araştırma süresi içinde 252 erkek ve 135 kadına parkinson teşhisi konduğu bildirildi. Katılımcıların yürüyüşten yüzmeye ve her gün çıktıkları basamak sayısına kadar fiziksel hareketliliğini kaydeden uzmanlar, kadınların parkinson söz konusu olduğunda egzersizden sağladığı faydanın çok küçük bir oran olduğunu açıkladı.

Daha önce kobaylar üzerinde yapılan araştırmalar parkinson sonucu zarar gören hücrelerin egzersiz sayesinde hayatta kaldığını kanıtlamıştı. Parkinson hastalığı özellikle hareket kabiliyetinde önemli rol oynayan dopamin üreten hücrelere zarar veriyor.
(Radikal)
379
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.