Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bu mönü fonksiyonel mi?

Bu mönü fonksiyonel mi?

Mide, özafagus, kolon, meme, sindirim sistemi kanserine karşı, günde dört-altı fincan yeşil çay önerildi.

Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Ofisi resmi internet sitesinde Hacetepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Beslenme Bilimleri Başkanı Prof. Dr. Sevinç Yücecan'ın 'Sağlıklı yaşam sürecinde fonksiyonel besinlerin yeri ve önemi' başlıklı yazısına yer verildi.

Yücecan, Türkiye'de tüm ölümlerin ilk sırasında kalp, ardından da kanserin geldiğini hatırlattı.
Beslenme alışkanlıklarına bağlı kanserlerin başında meme, kolon, mide kanserlerinin geldiğini vurgulayan Yücecan, diyetin düzeltilmesi ile kanserin büyük ölçüde önlenebileceğini belirtti.

Prostata karnabahar
Yücecan'ın verdiği bilgilere göre, fonksiyonel besinlere giren tam buğday
unundan yapılmış ekmek ve soya kalp hastalıklarında azalma sağlıyor, havuç kanser riskini azaltıyor, brokoli, lahana, brüksel lahanası akciğer, mide, kolon kanserlerinde olumlu etki yapıyor.

Soğan, pırasa ve elmanın da kalp hastalıkları riskinin azalmasını sağladığına dikkat çekilen yazıda karnabaharın ise prostat ve pankreasa olumlu etkilerinin olduğu belirtildi. Yücecan, fonksiyonel besinler arasına giren ve mide, özafagus, kolon, meme, sindirim sistemi kanseri riskinde azalma sağlayan yeşil çayın, başka çay ve kahve içilmemek koşuluyla günde dört-altı fincan tüketilmesini de önerdi. Yücecan yazısında, diğer fonksiyonel besinlerle ilgili de şu bilgileri verdi:

Günde 25 gram soya proteini, LDL (kötü huylu) kolesterolü düşürür. Günde 60 gram soya alındığında da menopozun semptomlarında azalma sağlanıyor. Günde bir diş sarmısak kan basıncını ve kötü kolesterol seviyesini düşürür. Günde beş-dokuz porsiyon sebze ve meyve kolon, meme, prostat gibi kanser türlerine karşı koruyor, kalp ve damar hastalıkları riskini azaltıyor.
(Radikal)
342
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.