Magazin

Bu köyün para birimi sterlin

Bu köyün para birimi sterlin

Türkiye'nin tatil cenneti Ölüdeniz'in Hisarönü mahallesi, tam bir ''İngiliz Köyü''ne döndü. Tarifelerin sterlin üzerinden belirlendiği Hisarönü'ne gelen turistlerin yüzde 90'ını da İngilizler oluşturuyor.

Restoran, otel, mağaza tabelalarında görülen Robin Hood, London, Greenwich, Liverpool, Head or Tails, Jimmy's gibi İngiliz kültürüne özgü isimlerinin sıralandığı köyde, tüm İngiliz gazete ve dergilerini bulmak mümkün. İngiltere Premier Ligi maçlarının dev ekranlarda izlendiği Hisarönü'de tarifeler ve mönüler dahi sterlin üzerinden hazırlanıyor. Seyyar satıcılar bile sterlin üzerinden fiyat verirken, hediyelik eşya ve terlik satan Umut Aras, durumu ''Bir terlik 4 sterlin denildiğinde hemen alıyorlar. Ama 9 milyon sözü ürkütüyor. Altı sıfır turisti korkutuyor'' şeklinde açıklıyor.

Yerleşen İngiliz sayısı 500'ü aştı
Yöreye hayran kalan pek çok İngiliz turistin Türklerle evlenip yerleştiği Hisarönü'de, ev satın alanlar da küçümsenmeyecek sayıda. Şu anda bölgede yaşayan İngiliz sayısının 500'ü aştığı belirtilirken, gelişmeler özellikle emlak piyasasını hareketlendirdi. Arsa alıp 150-200 bin sterlin harcayarak villa yaptıran İngilizler bulunduğunu belirten turizmciler ise, bu gelişmeye çok sıcak bakmıyor. Turizmciler, İngilizlerin bu villalarını devremülk gibi kullanıp eşlerine dostlarına kiralamaya başladığını savunuyor.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 05.08.2003
395
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.