Magazin

"Bu konserde ziller değil kalçalar konuşacak"

"Bu konserde ziller değil kalçalar konuşacak"

İki eski dansöz Sibel Can ve Nesrin Topkapı gelecek hafta Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda birlikte şarkı söyleyecek ve dans edecek.

Elif Berköz / Milliyet Cumartesi

Sibel Can "Bu konserde ziller yok. Kalçalar var. Kalçalarımız konuşacak" diyor. İlk kez kendi yazdığı şarkıları seslendirecek olan Nesrin Topkapı ise "Şarkıcılık iddiasında olduğum sanılmasın. Sadece yazdığım sözleri okumak istedim" diye konuşuyor.

Sibel Can: "Kızım Melissa müziğe meraklı. Konserde bana eşlik edecek"
Kızınız Melissa da konserde olacak, değil mi?
Melissa müziğe çok meraklı. Üç yıldır keman ve piyano eğitimi alıyor. Sadece çalıyor, şarkı söylemekten utanıyor. Belki bir şarkıma çalarak eşlik edecek. Şimdiden heyecan bastı kızıma, "Ben
nasıl çalacağım?" diye.

Nesrin Topkapı: "Asena'yı ve Tanyeli'yi beğeniyorum"
Verdiğiniz oryantal derslerine kimler geliyor?
Dersime dört yıldır devam eden öğrencilerim var. Öğrenci de, yazar da, bankacı da, doktor da geliyor oryantal öğrenmeye. Evimde de dans veriyorum. Her ne kadar ben dans hocası da olsam benim de bir hocam var: Aynalar. Çalışmamı kanıtlıyorlar.

Dansçılar da şarkı söylemeye başladı. Mesela Asena da albümünde şarkı söyledi. Asena'yı beğeniyor musunuz?
Asena'nın kulağı, duruşu ve kıyafetleri çok iyi. Asena'nın yanı sıra Tanyeli'yi de beğeniyorum. O daha Hint ağırlıklı dans ediyor.

Açıkhava'da vereceğiniz konsere Nesrin Topkapı'nın konuk sanatçı olarak çıkması kimin fikriydi? Neden Topkapı'yı düşündünüz?
Sibel Can: Dans konusunda Nesrin Topkapı'nın bir alternatifi olduğunu düşünmediğim için bu konserde o var. Benim idolüm o. Onunla birlikte sahneye çıkmayı çok isterdim. Ama hep bir hayal olarak kaldı bu. Şimdi Allah nasip ederse bu hayalim gerçekleşecek. Aynı sahnede yer almamız benim, Tarkan'ın ve menajerim Orhan Alkan'ın ortak fikriydi. Ama Nesrin hanımın böyle şeylere sıcak bakmadığını, ortalarda pek görünmek istemediğini de biliyordum. Bu yüzden ona bu teklifi götürürken çekindik.

Nesrin hanım gelen teklife şaşırdınız mı?
Nesrin Topkapı: Sahneye çıkmak hiç aklımda yoktu. Ama Orhan bey ikinci kez arayınca "O zaman ben şarkı da söyleyeyim. Birkaç şarkı sözü yazmıştım, onları da okursam olur mu?" dedim. Kabul ettiler. Konsere katılma konusunda beni ikna eden şeyler vardı. Sibel hanımın sesini ve yorumunu çok beğenirim. Dansa olan merakı ve konserin Türk sanat müziği konseri olması... Çünkü benim sözlerim de Türk sanat müziğine uygun. Tüm bunlar teklifi kabul etmemi sağladı. Şarkıcıyım iddiasında olduğum sanılmasın. Sadece yazdığım sözleri okumak istedim. Sonuçta bir dansçı olduğum için dans etmem de lazım. O yüzden konserde birlikte dans de edeceğiz. Amacım önce şarkı söylemek sonra dans etmek.

Sibel C.: Nesrin hanımın dans ettiğini tüm Türkiye Cumhuriyeti biliyor. Onun muhteşem bir sesi olduğunu bilmeyenler var. Hep bu özelliğini öne çıkarmak istiyordum. Aynı şeyleri düşünmüşüz yani. Herkes 16 Ağustos gecesi büyük bir şok yaşayacak. Yazdığı sözler de harika. Onları duyunca bir kez daha hayran oldum ona.

"12 yaşında 'Onu sahnede izlemek istiyorum' diye tutturmuştum"
Ne zamandır şarkı sözü yazıyorsunuz?
Nesrin T.: Çok uzun süredir. Bana "Neden söz yazarlığı yapmıyorsun?" diyorlar. Ama böylesi daha güzel oldu bence. Sürekli çalışıyorum zaten. Bilgi Atölye'de beş yıldır dans dersi veriyorum. Bu çok hoşuma gidiyor. Anadolu Ateşi ve Ney grubunun koreografisiyle ilgilendim. Hiç boş durmadım aslında. Kayda değer sözler yazdığımı düşündüğüm için Sibel hanıma da söyledim.

Konserde sizin yazdığınız kaç şarkı olacak?
Nesrin T.: İki. Bir de İngilizce parça var.
Sibel C.: 17'nci yüzyıldan kalma bir Endülüs parçasını birlikte okuyacağız.

Nesrin hanımı gördükten sonra mı dansöz olmaya karar vermiştiniz?
Sibel C.: Babam müzisyen. Nesrin hanımla birlikte çalışıyordu. 1982'de Baküs'te çıktığı zaman ben 12 yaşındaydım. Nesrin Topkapı'yı izlemek istiyorum diye tutturmuştum babama. "Yanıyor mu Yeşil Köşkün Lambası" şarkısını okuyarak çıkınca sahneye, hayran oldum ona. Ayrıca İngilizce ve İspanyolca şarkılar da söylüyordu. Son olarak muhteşem dans gösterisini görünce "İşte bu iş böyle yapılır" dedim. Zaman ilerledi. İsrail'e gidip şarkı söyledim önce, sonra dans etmeye başladım. Nesrin hanımın etkisiyle yıllardır programının sonunda şarkılardan sonra dans ediyorum.

"Eskiden sesim inceydi. Her şarkıyı söyleyebiliyordum. Ama şimdi sesim kalınlaştı"
Yıllar önce İngilizce şarkı söyledikten sonra dans etmeye başlarmışsınız.
Nesrin T.: Önceleri sadece dans ediyordum. Daha sonra İngiltere'de çalışmaya başlayınca danstan önce şarkı söylemeye başladım. Türkiye'ye dönünce dansı şarkılarla süslemeye devam ettim. Böylece mutfakta ve banyoda şarkı okumaktan kurtuldum. Başarılı olunca da çok zevk aldım. Ama tadında bıraktım. Çünkü çabuk yorulan bir sesim var. Sürekli şarkı okuyan sanatçılara gibi bir sese sahip değilim. Eskiden sesim inceydi. Her şarkıyı söyleyebiliyordum. Zamanında Hintçe şarkı bile söyledim ama şimdi sesim Hasan Mutlucan gibi oldu.

Konserde hangi sırada dans edeceksiniz?
Sibel C.: Repertuvarımıza göre oluşturacağız. Henüz belli değil. Belki ortada belki de finalde dans ederiz. Ama aynı anda dans edeceğiz. Ayrı ayrı değil.

Sibel Can'ın dansını nasıl buluyorsunuz? Beğeniyor musunuz?
Nesrin T.: Dansla müzik bir bütün. İyi müzik kulağınız varsa güzel dans edebilirsiniz. Sibel hem iyi şarkı söylüyor hem de çok güzel dans ediyor. İkisini bir arada yapabilen biri.

Nesrin hanım sizin dans ederken çaldığınız ziller meşhurdur. Bu konserde de olacak mı zilleriniz?
Nesrin T.: Zillerim var ama zilli değilim. Oynayacağımız dansa pek gitmiyor. O yüzden olmayacaklar.
Sibel C.: Bu konserde ziller yok, kalçalar var. Konserimizde kalçalar konuşacak.

Dansöz kıyafetlerinizi eskiden siz hazırlıyordunuz. Bu konser kıyafetinizi de mi siz dikeceksiniz?
Nesrin T.: Bu defa şarkı da söyleyeceğim için kendim dikmeyeceğim. İngiltere'de dansöz kıyafeti dikecek birini bulamayınca iğne ipliği elime almıştım. Türkiye'ye dönünce kostüm yapmaktan başımı alamadım. Çok beğenildiler. Çünkü dansözlerin boyuna ve kilosuna uygun kostümler hazırlıyordum. Kusurları belli olmuyordu. Çamaşır makinesinde yıkayınca bile kıyafetler bozulmuyordu. Ayrıca yaptığım bir kostüm iki-üç türlü giyilebiliyordu.
Yayın tarihi: 13.08.2005
734
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.