Magazin

Bu kahvehane parfüm ve kek kokuyor

Bu kahvehane parfüm ve kek kokuyor

''Annee, ne zaman geleceksin?'' diye kapıdan bağıran oğluna, ''İki elim kaldı, şimdi geliyorum'' diye sesleniyor Yasemin Hanım. Aslında sarı papatyalarla boyanmış duvarları olmasa, çıtır çıtır ev böreği kokmasa, geleneksel kahvelerden hiç farkı yok buranın.

Burada da okey oynanıyor, burada da derbi maçları havada uçuşan küfürlerle seyrediliyor. Ailesi 74 yıldır Avcılarlı olan Nesibe Hanım'ın ''Parlayan Yıldız'' adlı kahvesi, yalnız kadınlara özel. Müşterisine, limonlu kekin tarifini veren bir kahvehane sahibi gördünüz mü? Ya da, ''Dur, içimden geldi sana bir kahve falı bakayım'' diyeni.

Kahvehane sahibi bir olunca, kahvesi de yalnız kadınlara özel olunca bu tarz sohbetler şaşırtıcı olmuyor. Ama aman dikkat, Nesibe Hanım sık sık ''Erkekler giremiyor dediysek, tutuculuğumuzdan değil. Atatürkçü bir kahve burası'' diye açıklama yapıyor.

64 yaşındaki Nesibe Geçit'in 'Parlayan Yıldız' adlı kadınlar kahvesi, 6 Aralık'ta Avcılar'da açıldı. İş yapmayan bir erkek kahvehanesinin yerinde açılan kahve, daha ilk günden, sabah gazetesini okurken kahvaltısını yapmak isteyen, çocuğunu okula gönderip komşularıyla okey oynamaya gelen kadınlarla dolmaya başlamış bile.

Nesibe Hanım, ''Galiba işin sırrı, tüm günlerini evde geçiren kadınlara pozitif enerji verebilmekte. Ben normal hayatımda da hep insanları dinleyeyim, onlara keklerimi yedirip, sohbet edebileyim isterim. Bir de temizlik titizlik sununca, kadınlar akın akın gelmeye başladı'' diyor.

Kahve açmadan önce çilek yetiştiriyordu
Geçit, Vakıf Gureba İlkyardım'dan mezun olduktan sonra, Almanya'da bir senatoryumda hemşirelik eğitimi almış. Tam hemşirelik yapmaya başlayacakmış ki, áşık olup evlenmiş.

''Çocuklarımı büyütmeyi, ama onları büyütürken de kafe, restoran, bar işletmeyi tercih ettim. 1983'te Türkiye'ye dönüp, Avcılar'a yerleştim. Ailem Avcılar'ı kuranlar arasında yer alır. Hayalimde hep kendi ilçemde, yurtdışında olduğu gibi yalnız kadınlara yönelik bir kahvehane açma fikri vardı. Ben de böyle bir yer açmak için doğru zaman gelene kadar, bahçemde çilek yetiştirdim. ''

Kahvehaneyi ona emlakçılık yapan oğlu bulmuş, küçük kızı Zübeyde maddi destekte bulunmuş. Çevre halkı da aydın insanlar olunca, geriye bir tek uykusuz geceler kalmış. ''Duvarların boyanması, sandalyelerinin giydirilmesi hep keyifliydi. Ama kek ve börek yaparken az uykusuz kalmıyor değilim. Yine de işin en zor kısmı, erkeklerin kullandığı bir kahvehaneyi temizlemek oldu. Sadece temizlik bir ay sürdü.''

Bu arada söze kahvehanede küçücük bir odada oturan mal sahibi Zeki Bayraktar karışıyor: ''Kadın kahvesinin en büyük farkı da bu işte. Her şey pırıl pırıl. Kavga yok! ''

Maç günlerine, mantı günlerinin, okey taşlarının sesine okuldan gelip de annesini çağıran çocukların mızmızlanmalarının karıştığı kahvede, masadan masaya iletişim çok kolay kuruluyor. ''Hatta'' diyor Nesibe Hanım'ın büyük kızı Nuran, ''Yakında kaynanalar kız beğenmeye hamama değil de buraya gelirlerse, kimse şaşırmasın!''

Yeni insanlarla tanışıyorlar
Kimi dantelini yapıp, okey sırası bekliyor, kimi Türk kahvesini içip, gazetesini okuyor. Kahvenin müdavimlerinden Emine Şen, ''Herkes kafa dengi komşulara sahip olacak diye bir şey yok. Burada yeni insanlarla tanışma şansı da bulabiliyoruz'' diyor. Yaş sınırı zaten yok. Bastonunu alıp gelen de var, liseden, İstanbul Üniversitesi'nin Avcılar Kampusu'ndan çıkıp Nesibe Teyze'siyle dertleşmek isteyen de.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 20.12.2003
513
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.