Magazin

Bu hızla Bush'tan sonra başkan

Bu hızla Bush'tan sonra başkan

Dokuz yaşında liseden mezun oldu. Şimdi 13 yaşında ve üniversitenin matematik bölümünü bitirecek. ABD Başkanı olmak, Greg'in hedeflerinden sadece biri.

3 yılda 10 sınıf atladı
Matematik problemlerini 14 aylıkken çözebiliyordu. İki yaşında ise okumaya ve hatta ebeveynlerinin imlâ yanlışlarını düzeltmeye başladı. Aynı yaşta bir vejetaryen oldu. Beş yaşına geldiğinde anaokulunda sınıf arkadaşlarına fotosentezi anlatıyordu. Üç yılda 10 sınıf birden geçti; liseden takdirnameyle mezun olduğunda henüz dokuz yaşındaydı.

Nobel adayıydı
Uluslararası bir gençlik hakları organizasyonu kurdu; devlet başkanlarıyla bir araya geldi ve Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi. Hem de iki kez... Bahsettiğimiz kişi, fantastik bir filmin süper kahramanı değil, 13 yaşındaki bir çocuk; Gregory Robert Smith. Greg, destanı andıran özgeçmişine şimdi yeni bir satır eklemeye hazırlanıyor: Üniversite mezuniyeti.

Takdirle mezun oldu
Greg, 31 Mayıs'ta Richmond kentinin kuzeyindeki Randolph - Macon Üniversitesi'nin matematik bölümünden takdirnameyle mezun olacak. Matematik, uzay mühendisliği, siyasi bilimler ve biomedikal mühendisliği dallarında doktora yapmayı, birçok alanda kariyer geliştirmeyi planlayan Greg'in hedeflerinden biri de ABD Başkanı olmak.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 22.04.2003
335
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.