Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bu hastalıkları tanıyor musunuz?

Bu hastalıkları tanıyor musunuz?

Dilimize yerleşen tıp sözcüklerine Türkçe karşılıkların önerildiği `Sindirim Hastalıklarında Türkçe Terimler Sözlüğü', okuyanlara ``Latincesi bile daha kolay'' dedirtiyor. Sözlükte ameliyata `işlence', antibiyotiğe `dirikıran', koleraya `öt kusmalı sürgün', vereme `öykengi', kansere `yemece', siroza `büzüşme', ülsere `oyarca' karşılığı önerildi.

Dr. Nidai Sulhi Atmacanın kaleme aldığı kitabın önsözünde, Türk Tıp Biliminin, bir bilim diliyle birlikte var olması gerektiği belirtilerek, bir toplumun kendine güvenmesinin ilk kuralının da diline sahip çıkmak olduğu vurgulandı. Dr. Atmaca, kitabın Türkçeyi kullanarak, uluslararası tıp terimlerine gereksinim duymadan bir tıp yapıtının yazılabileceğini kanıtladığını söyledi. Yayınlanmış 44 klinik olgu, 10 makale, 7 özgün klinik çalışması ve 7 tıbbi kitabı bulunan Dr. Atmaca, `Sindirim Hastalıklarında Türkçe Terimler' adlı kitabında, 9 bin 218 tıp terimine Türkçe karşılık önerdi.

ELEKTRO YERİNE ILDIR
Dr. Atmacanın önerdiği Türkçe karşılıklar arasında, dilimize yerleşmiş elektro yerine `ıldır', efor yerine `çaba', eko yerine `yankı', elektromanyetik yerine `ıldır demirkapanıl' bulundu. Dr. Atmacanın kitabında enerjinin karşılığı ise `güre' olarak verildi. Halk arasında çok bilinen gastritin Türkçe karşılığı `kursakça' olarak belirtilen kitapta, bazı tıbbi terimlere önerilen Türkçe karşılıklar şöyle:

Gastro: Mide, kursak
Hemodiyaliz: Kan süzümü
Hemofili: Kancıllık
Hepatit: Karabağırca
Enfeksiyon: Bulaşı
Kanser: Yemece
Kolera: Öt kusmalı sürgün
Kolesterol: Ötpulu
Kolit: İçeğice
Kramp: Kasınç
Kriz: Bunalım
Lipid: Yağsar
Lösemi: Akyuvarca
Menenjit: Zaraca
Mikrop: Tincik
Raşitizm: Eğrilce
Siroz: Büzüşme
Spazm: Kasınç
ok: Çarpılım
Ultrason: Ses ötesi
Ülser: Oyarca
Varis: Kasardamar
Verem: Öykengi
Zührevi: Çulpansal
(DHA)
Yayın tarihi: 07.11.2002
413
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.